Trigeminal Nevralji Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

0
Advertisement

Trigeminal Nevralji nedir, nasıl bir hastalıktır? Trigeminal Nevralji nedenleri ve belirtileri nelerdir? Teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir, hakkında bilgi.

Trigeminal Nevralji

Kaynak: pixabay.com

Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal nevralji (TN), trigeminal siniri tutan ağrılı, kronik bir durumdur. Yüzün her iki yanında birer tane olmak üzere iki ayrı trigeminal sinir vardır. Bu sinirler, ağrı hissini ve diğer hisleri yüzden beyne taşımaktan sorumludur. Her sinirin üç dalı vardır (ön yüz, orta yüz ve çene). Herhangi bir (veya tüm) şubeden TN’ye sahip olmak mümkündür. TN, yüzün bir kısmında veya tamamında yoğun ağrıya neden olur.

Ağrı, dişlerinizi fırçalamak veya tıraş olmak gibi yüzün hafif bir şekilde uyarılmasıyla ortaya çıkabilir. Genellikle elektrik çarpması veya bıçaklanma hissi olarak tanımlanır. TN’li kişilerde başlangıçta kısa, hafif ağrılar olabilir, ancak zamanla daha uzun ve daha sık yoğun ağrı atakları yaşayabilirler. TN’li çoğu insan döngüler halinde semptomlar yaşar – ağrı günler veya haftalar boyunca gelir ve gider, sonra azalır. Bazı durumlarda, durum ilerleyici hale gelir ve ağrı her zaman mevcuttur.

TN için spesifik bir test yoktur, bu nedenle tanı zaman alabilir. Tedavi, durumun nedenine ve ciddiyetine bağlıdır. Ağrıdan kurtulmak ve atak sayısını azaltmak için çeşitli ilaçlar mevcuttur. Bazen ameliyat gerekir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri

TN’nin acısı, elektrik çarpması gibi hissettiren keskin spazmlarla gelebilir. Ağrı genellikle yüzün bir tarafında oluşur ve ses veya dokunma ile ortaya çıkabilir. Ağrı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere rutin eylemlerle tetiklenebilir:

  • dişlerini fırçalamak
  • tıraş olmak
  • makyaj yapmak
  • yüzüne dokunmak
  • yemek veya içmek
  • konuşmak
  • yüzünde bir esinti

Sadece birkaç saniye veya dakika süren ağrı nöbetleri yaşayabilirsiniz. Bir dizi atak günler, haftalar veya aylar sürebilir ve ardından remisyon dönemleri gelebilir.

Advertisement

Durum, atakların şiddeti ve sıklığı artarak ilerleyebilir. Bazı durumlarda, ağrı sabit hale gelir.

Trigeminal Nevraljinin Nedenleri

Çoğu durumda, TN’nin nedeni asla bulunmaz. Bununla birlikte, bilinen nedenler şunları içerir:

  • sinire baskı uygulayan şişmiş bir kan damarı veya tümör
  • sinirlerin etrafındaki koruyucu kaplama olan miyelin kılıfına zarar veren bir durum olan multipl skleroz

Amerika’nın Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne göre, herkes TN olabilse de, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Ayrıca her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen 50 yaş üstü kişilerde daha sık görülür.

Trigeminal Nevralji Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuzun TN’yi teşhis etmesine yardımcı olmak için sipariş edebileceği tek bir test yoktur. Teşhis, ağrının tipine ve konumuna ve ağrıyı tetikleyen faktörlere bağlı olacaktır. Doktorunuz önce tıbbi geçmişinizi değerlendirecek ve fizik muayene yapacaktır. Bu, trigeminal sinirin hangi bölümünün etkilendiğini belirlemek için nörolojik bir muayeneyi içerecektir. Ağrının yerini belirlemek için yüzünüzün çeşitli bölgelerine dokunacaklar.

Ardından, küme baş ağrıları veya sinir liflerini ve cildi etkileyen ağrılı bir durum olan postherpetik nevralji gibi benzer semptomları olan diğer durumları ekarte etmek için testler isteyeceklerdir. Ayrıca, ağrınıza multipl sklerozun neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek başınızın MRG’sini de isteyebilirler.

şakak ağrısı

Kaynak : Pixabay.com

Trigeminal Nevralji Tedavisi

İlaç tedavisi

İlaç ağrıdan kurtulmayı sağlayabilir ve atak sayısını azaltabilir. İlk tedavi şekli, tipik olarak, sinir ateşlemesini engelleyen ilaçlar olan nöbet önleyici ilaçlardır. Diğer bazı ikinci basamak veya yardımcı ilaçlar arasında kas gevşeticiler ve trisiklik antidepresanlar bulunur.

Advertisement
Ameliyat

Çoğu TN vakası ilaca yanıt verirken, bazen ağrı ilaca yanıt vermeyi keser ve şiddetli semptomlar geri dönebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi bir seçenek olabilir. TN’yi tedavi etmek için kullanılan yaygın cerrahi prosedürler şunları içerir:

Gliserol Enjeksiyonları

Bu işlem sırasında yoğun bir şekilde uyuşturulacak ve lokal anestezi alacaksınız. Doktorunuz yanağınızdan ve kafatasınızın tabanına bir iğne sokar. İğne, X-ışını tarafından trigeminal sinirin kökünü çevreleyen küçük bir omurilik sıvısı kesesine yönlendirilir. İğne yerine yerleştirildiğinde, az miktarda steril gliserol salınır. Gliserol, sinirin ağrıyla ilgili sinyalleri iletme yeteneğini bloke edebilir veya hasarlı sinirin yalıtımının iyileşmesini sağlayabilir. Sinire zarar vermemelidir. Prosedürün tamamlanması genellikle sadece birkaç dakika sürer ve aynı gün eve gidebilirsiniz.

Stereotaktik Radyocerrahi

Bu prosedür, sinirin köküne yüksek oranda odaklanmış radyasyon ışınları iletmek için bilgisayar görüntülemesini kullanır. Bu işlem ağrısızdır ve genellikle anestezi olmadan yapılır.

Radyofrekans Termal Lezyon

Bu ayakta tedavi prosedürü genel anestezi altında gerçekleştirilir ve trigeminal sinire bir elektrik akımı yönlendirmek için uzun, içi boş bir iğne kullanır. Doktorunuza ağrının kaynağının tam yerini belirlemede yardımcı olmak için işlem sırasında uyanık olacaksınız. Ağrının yeri belirlendikten sonra elektrot ısıtılır ve siniri yok eder.

Gamma-Knife Radyocerrahi

Bu, trigeminal siniri yok eden radyasyonun verilmesi için hedefe yönelik bir yaklaşım kullanan ayakta tedavi prosedürüdür. Kesinliği, etkinliği ve diğer cerrahi tedavilerden daha güvenli kabul edilmesi ve en az invaziv seçenek olması nedeniyle popülaritesi artıyor.

Mikrovasküler Dekompresyon

Bu, beyin cerrahisini içeren önemli bir tıbbi prosedürdür. Prosedür, etkilenen sinirlerden gelen baskıyı hafifleterek ve iyileşmelerine izin vererek çalışır. Çalışmalar, hastaların yüzde 90’ının ağrının azaldığını bildirdiğini göstermiştir.

Diğer seçenekler

Diğer cerrahi seçenekler, sinirin kesilmesini veya sinire baskı uygulayabilecek kan damarlarının yerini değiştirmeyi içerir. Tüm ameliyatlar yüzde geçici ila kalıcı uyuşma riski taşır. Bazı durumlarda, ağrı sonunda geri dönebilir.

Doktorunuz, herhangi bir tedavi şekliyle ilişkili yararlar ve riskler hakkında bilgi sağlayabilir. Belirtilerinizi, tıbbi geçmişinizi ve kişisel tercihinizi değerlendirdikten sonra doktorunuz, sizin için en iyi tedavi seçeneğinin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Trigeminal Nevralji ile Yaşamak

TN tedavisi için uygun tedavi şarttır. Tedavi seçeneklerini doktorunuzla tartışmak en uygun seçeneğe karar vermenize yardımcı olacaktır. Akupunktur, beslenme tedavisi ve meditasyon gibi tamamlayıcı teknikler de bazı semptomlarınıza yardımcı olabilir. Diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, herhangi bir alternatif tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Advertisement


Leave A Reply