Trileptal İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Trileptal ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Trileptal yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Trileptal neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Trileptal

Trileptal

Kullanımları

Okskarbazepin, tek başına veya nöbet bozukluklarını (epilepsi) tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Trileptal nasıl kullanılır?

Okskarbazepin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Çocukların dozu da ağırlığa dayanmaktadır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar (nöbetler gibi) daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Nöbetleriniz kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Baş dönmesi, uyuşukluk, yorgunluk, bulantı / kusma, mide / karın ağrısı, baş ağrısı, uyku sorunu veya kabızlık görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcı, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Koordinasyon kaybı, görme değişiklikleri (çift görme gibi), hızlı / kontrol edilemeyen göz hareketleri, titreme, kolay kanama / morarma, olağandışı yorgunluk gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: enfeksiyon belirtileri (ateş, şişmiş lenf düğümleri, gitmeyen boğaz ağrısı, öksürük), düşük sodyum seviyesi belirtileri (şiddetli bulantı, aşırı) uyuşukluk, karışıklık, nöbetler).

Okskarbazepin nadiren çok ciddi (muhtemelen ölümcül) cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Belirli etnik gruplardaki bazı insanlar (Asya / Güney Asya kökenli insanlar dahil) daha fazla risk altındadır. Doktorunuz, bu ilaca başlamadan önce riskinizi ölçmek için bir kan testi isteyebilir. Kan testi daha büyük risk altında olduğunuzu gösteriyorsa, doktorunuz okskarbazepin ve diğer tedavi seçeneklerinin risklerini ve faydalarını sizinle tartışmalıdır. Bu tür cilt reaksiyonları çoğunlukla tedavinin ilk birkaç ayında gelişmiştir. Deri döküntüsü / kabarcıklar / soyulma, kaşıntı veya şişme gibi ciddi bir cilt reaksiyonu belirtileri geliştirirseniz derhal tıbbi yardım alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Okskarbazepin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya karbamazepin veya eslikarbazepine; veya diğer nöbet önleyici ilaçlara (fosfenitoin, fenobarbital, fenitoin, primidon gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, mineral dengesizliği (kandaki düşük sodyum seviyesi).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Küçük çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle enfeksiyonlara daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmemiş nöbetler hem hamile bir kadına hem de doğmamış bebeğine zarar verebilecek ciddi bir durum olduğundan, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini hemen doktorunuzla tartışın. Bu ilaçla birlikte alındığında hormonal doğum kontrolü çalışmayabilir, doktorunuzla güvenilir doğum kontrol formlarını tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: orlistat.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını hızlandırabilir veya yavaşlatabilir, bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında kobisistat, elvitegravir, kronik hepatit C’yi (simeprevir, sofosbuvir gibi) tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, rilpivirin bulunur.

Bu ilaç hap gibi hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Bu ilacı kullanırken ek güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzla veya eczacınızla görüşün. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşetici ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (örn. karizoprodol, siklobenzaprin) ve narkotik ağrı kesiciler (kodein, hidrokodon gibi) kullanıyorsanız doktorunuza önceden bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Okskarbazepin, eslikarbazepine çok benzer. Okskarbazepin kullanırken eslikarbazepin içeren ilaçları kullanmayın.


Leave A Reply