Troyka Heyeti Ne Demek?

0
Advertisement

Troyka heyeti ya da troyka üçlüsü nedir ve ne anlama gelir? Troyka heyeti ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Troyka Heyeti

Ekonomi literatüründe troyka başka bir kuruluş ya da ülke hakkında karar alıcı üçlü anlamına gelmektedir. Günümüzde Avrupa Birliğinde ve G20 topluluğunda kullanılmakta olan bir ekonomi karar alma ve denetleme yapısıdır.

Troyka Heyeti

Bir de günümüzde Avrupa’da Yunanistan gibi ekonomisi sorunlu olan ülkeleri denetleyebilen, yön vermeye çalışan IMF (Uluslararası Para Fonu), AB (Avrupa Birliği) ve Avrupa Merkez Bankasından oluşan bir troyka daha bulunmaktadır. Troyka ismini kullanarak aynı zamanda kitlelerin tepkisinden de bir şekilde saklanmaktadırlar.

Troyka oluşturulmasındaki asıl amaç ise gerçek gücün elinde olduğu kurumların aynı düzlemde birbirlerine paralel bir şekilde hareket edip beyin fırtınaları, toplantılar ve taraflar için en karlı ve mantıklı kararların kendi güdümlerinde ki ya da kendi kontrollerinde olan kurum, kuruluş ve özellikle hükümetler için çalışmaktadır. Ayrıca troykaların aldığı kararlar güç merkezli kurumların kararları olduğundan etkileri de oldukça büyük olabilmektedir.

2015 yılı itibari ile Yunanistan’da iktidara gelen sol iktidar sebebi ile Troyka yeniden gündeme gelmiştir. Borçlarının silinmesini talep eden Yunanistan ile AB, ABMB ve IMF’den oluşan Troyka görüşmeler yapıp nihai bir karar alacaktır.

Advertisement

Troykanın normal sözlük anlamı için ise buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz.


Leave A Reply