Türkiye’de Çığ Nerelerde Görülür? Çığ Tehlikesi olan İller ve Mevsimler

0

Çığ nedir ve Türkiye’de en çok nerelerde görülür? Türkiye’de çığ ne zaman görülür, çığ görülen iller listesi, hakkında bilgi.

turkiye-cig-haritasi

TÜRKİYE’DE ÇIĞ

Çığ; farklı nedenlerden dolayı dağdan aşağıya doğru büyük kar kütlelerinin kayması olayıdır. Bol kar yağışı olduğunda, taze kar tabakasının alttaki eski tabakayla iyi kaynaşmaması nedeniyle, rüzgârın kaldırdığı büyük bir kar kütlesinin aşağı inerek alttaki kar tabakası üzerinde kayması veya bir hayvan veya kayakçının oynak kar tabakasını çiğneyerek harekete geçirmesi sonucu çığ oluşabilir.

çığ düşmesi

Türkiye’de çığ olaylarının büyük kısmının Aralık-Mart aylarında, çoğunluğunun Doğu Anadolu bölgesinin dağlık kesimlerinde ve Karadeniz bölgesinin bazı kesimlerinde meydana geldiği görülmektedir.

Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri en sık çığ görülen yörelerdir. Karadeniz Bölgesinde: Küre ve Rize Dağları, Doğu Anadolu Bölgesinde: Tecer, Otluk Beli, Munzur, Karagöl, Palandöken, Kargapazarı, Aras Güneyi, Muş Güneyi, Van Doğusu ve Hakkari Dağları çığ olayının görüldüğü başlıca yerlerdir.

Çığ olaylarının en fazla görüldüğü iller sırasıyla; Bingöl, Tunceli ve Bitlis’dir. Ölümcül çığ olaylarının büyüklüğü açısından sıralama; Şırnak, Tunceli, Bayburt, Hakkari, Bitlis ve Siirt’tir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply