Türkiye’de Seracılık

0
Advertisement

Türkiye’de seracılık en çok hangi bölgede yapılır? Türkiye’de seracılık ve yetiştirilen ürünler hakkında bilgi.

seracilikTürkiye’de Seracılık;

Seralar; bitkilere, elverişli yetişme ortamı sağlamak üzere yapılmış, yarı saydam, korunaklı hafif yapılardır. Seralar ya camla ya da uygun yapıda plâstik örtülerle kaplanır.

Seracılıkta en önemli unsur, sıcaklığı kontrol altında tutmaktır, seracılık, ocak ayı sıcaklık ortalamasının belirli bir sınırın altına inmediği yerlerde yapılabilmektedir. Bu bakımdan yurdumuzda seracılığın en yaygın olduğu yerler, güney kıyılarımızdır. Güney Ege kıyılarından Antakya’ya kadar uzanan kıyı şeridinde, seracılık önemli bir tarım faaliyeti haline gelmiştir.

Türkiye’deki seraların yarısından çoğu Antalyada’dır. ikinci sırayı İçel almaktadır. Son yıllarda seracılığın önem kazanması ve yaygınlaşması sonucu; her mevsimde taze sebze bulma imkânı doğmuştur.

Seracılıkta asıl amaç, mevsim dışında sebze üretimi yapabilmektir. Bu nedenle yurdumuzda seracılık, sonbaharda başlar, yaz başlarına kadar devam eder.

Advertisement

Güney kıyılarımızda ayrıca turfanda sebzecilik de (başta Çukurova olmak üzere) önem kazanmıştır. Turfanda sebzecilikte üretim, mevsim başında yapılır.

Son yıllarda seralarda çiçek üretimi başta Balçova (İzmir) ve Yalova olmak üzere birçok yerde önem kazanmıştır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply