Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Bayraklar ve 16 Türk Devletinin İsimleri Nelerdir?

1
Advertisement

Tarih boyunca Türklerin kullandığı bayraklar, 16 Türk devletinin isimleri. Eski Türk devletlerinden bugünkü kullandığımız bayrağa kadar Türklerin kullandığı bayraklar ve özellikleri.

Türklerin Kullandığı BayraklarTürk devletleri, İslamiyet’ten önce “damga, “tuğ, adlarıyla anılan bayraklar kullanmışlardır. Türkler, İslam dinini kabul ettikten sonra da çeşitli bayraklar kullandılar.

Cumhurbaşkanlığı forsunda bulunan güneş, Türkiye Cumhuriyeti’ni, on altı yıldız da başlıca Türk devletlerini temsil etmektedir.

Başlıca Türk devletleri ve bayrakları:

 1. Büyük Hun imparatorluğu: Turuncu zemin üzerinde ejderha resmi bulunan bir bayrağı vardı.
 2. Batı Hun imparatorluğu: Nefti bir zeminden yapılmış bayrak kullanıyorlardı.
 3. Avrupa Hun imparatorluğu: Beyaz bir zemin üzerinde kartal resmi bulunan bayrakları vardı.
 4. Akhun imparatorluğu: Beyaz zemin üzerinde sol üst köşede üst üste üç yıldız işareti vardı.
 5. Göktürk imparatorluğu: Mavi zemin üzerinde sarı renkli kurtbaşı bayrakları vardı.
 6. Avar imparatorluğu: Yeşil zemin üzerinde at üstünde ok atan bir süvari resmi bulunuyordu.
 7. Hazar imparatorluğu: Mavi zemin üzerinde sol üst köşede bir yılan ve onu çevreleyen beyaz yıldızdan oluşan bir bayrakları vardı.
 8. Uygur Devleti: Taçlı kadın ve erkek başından oluşan bir simgesi vardı.
 9. Karahanlılar Devleti: Turuncu zemin üzerinde üç çatal resmi bulunuyordu.
 10. Gazneliler Devleti: Koyu kahve rengi zemin üzerinde sol üst köşede bir ay, ortasında bir tavus kuşu bulunan bayrakları vardı.
 11. Büyük Selçuklu imparatorluğu: Mavi zemin üzerinde gri renkte bir kartal, üzerinde de siyah renkte bir oktan oluşan bayrakları vardı.
 12. Harzemşahlar Devleti: Siyah renkli bir bayrakları vardı.
 13. Altınordu imparatorluğu: Beyaz zemin üzerinde kırmızı renkli ve yukarı dönük bir hilal, altında bir küre simgesi bulunan bayrakları vardı.
 14. Büyük Timur İmparatorluğu: Mor zemin üzerinde, gri renkli üç bitişik daire bulunan bir bayrakları vardı.
 15. Babür İmparatorluğu: Sarı bir üçgeni dörtgene tamamlayan altta ve üstte kırmızı renkli üçgenlerden oluşan bir bayrakları vardı.
 16. Osmanlı imparatorluğu: Osmanlılar XIV. yüzyılda beyaz, XV. yüzyılda kırmızı renkli bayraklar kullanmışlardır. Bugünkü bayrağımızın temeli olan, kırmızı zemin üzerine ay yıldız ise, VIII. yüzyılın son yıllarında (1793) resmi bir nitelik kazanmıştır. Hükümdar bayrağı ise, kırmızı zemin üzerine padişahın tuğra bulunan bir bayraktı. Devletin resmi bayrağında ise sekiz köşeli olan yıldız, padişah Abdülmecit zamanında (1860) bugünkü beş köşeli duruma getirilmiştir.


1 Yorum

Leave A Reply