Tutak Nerededir?

0

Tutak ilçesi nerededir? Tutak hangi ilimize bağlıdır? Tutak ilçesinin özellikleri, kültürü, coğrafi konumu hakkında bilgi.

Tutak

Tutak Nerededir?

Tutak;Ağrı İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 80 köyü vardır. İlin batısında; kuzeyden Eleşkirt, doğudan Hamur, güneyden Patnos, batıdan Erzurum’un Karayazı ve Muş’un Malazgirt ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları dağlar ve yüksek düzlüklerle kaplıdır. Yükselti, kuzeybatıda Çakmak Dağı’nın doğu eteklerinde 2.400 m, kuzeyde Kılıç Dağları’nda Üçtepeler’de 2.546 m’ye, güneyde yaylalarda Gel Dağı’nda 2.200 m’ye ulaşır. Göl Ovası (1.600-2.000 m), ilçenin orta bölümünü kaplar. En önemli ırmak Murat, doğu sınırından girer. İlçe merkezini aşarak Muş İli’ne girer. İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk, kar yağışlı ve uzun sürer. En çok yağış ilkbahar aylarında düşer. Kışın yağan karın kalınlığı 1 m’yi geçebilir. Yıllık ortalama sıcaklık 6°C, yağış tutan 338 mm’dir. Genelde bozkır bitkileri egemendir. Yüksek doruklar çıplaktır. Irmak boylarında söğüt, kavak ve akçaağaç toplulukları görülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım alanları sınırlıdır. Yaylalarda koyun, kılkeçisi beslenir. Canlı hayvan ticareti yapılır. Tuz yatakları vardır. Murat Irmağı Vadisi’nde, Göl Ovası’ nın kuzeyinde,deniz düzeyinden 1.535 m yükseltide, Ağrı-Van Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 43 km uzaklıktadır.

TUTAK İLÇESİ HARİTASI


Leave A Reply