Tütün Bitkisi Hakkında Bilgi. Özellikleri ve Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

0

Tütün nedir? Tütün bitkisinin özellikleri, yetiştirilmesi, kurutulması ve işlenmesi hakkında bilgi. Tütün yapraklarını kurutmak için kaç yöntem vardır?

Tütün

Tarlada ekili halde tütün bitkisi

Tütün; Yaprakları yakılarak içilen, kokulu ve keyif verici bir bitkidir. İlk defa Orta Amerika’deki Antil takımadalarından birinde bulundu 1496 yılında, Antil Adalarını gezisi sırasında Kristof Kolomb yerlilerin bu bitkiyi yakarak içtiklerini gördü. Gemicilerden biri, Tobago adalarından bir örnek alıp Avrupa’da Petrüs Marten adında bir tüccara yolladı. 1511 yılında İspanyol gemicileri, İspanya ve Portekiz limanlarına bu keyif verici bitkiyi iyice tanıttılar. Fakat yayılma önce yavaş oldu, Fransa’nın Lizbon elçisi olan Jean Nicot, kendi adıyla anılan zehirini ilâç olarak kullanılmak üzere, tütünü Fransa’ya soktu 1560’tan sonra tütün Almanya ve İtalya’ya, daha sonra da İngiliz gemicileri ile İngiltere’ye yayıldı.

Advertisement
Tütün Bitkisi

Tütün fidanı, ortalama 80-100 cm. yüksekliktedir. Bitkinin kullanılan yeri büyük yapraklarıdır. Bu yapraklar büyüyüp de toplandığı zaman yeşildir ve çok hafif kokuludur. Asıl tütün kokusunun gelişmesi için bu yapraklar, çürütülmeden ve bayatlatılmadan kurutulur.

Tütün yapraklarında, yapışkan, sık ve ince tüyler halinde koku veren bezler vardır. Çiçekleri salkım biçimindedir. Çiçekler tomurcuk halindeyken kesilir, böylece yapraklara kuvvet verilir. Tütün tohumları çok küçüktür. Bunlardan ortalama 60 bin tanesi, bir çorba kaşığı’ doldurur. Bir çorba kaşığı tohumdan 80-90 metrekare yerde ekim yapılır.

Tütün yapraklarını kurutmak için üç usul vardır:
  1. Güneşte kurutma: Yapraklar güneşte belirli bir süre kurutulur. Bu suretle yapılan kurutmadan daha çok «çiğnemek» için, içimi tatlı tütünler elde edilir.
  2. Ambarda kurutma: Hava akımının bol olduğu ve özel şekilde yapılmış ambarlarda yapılan kurutma daha güçtür. Bu suretle sigara ve pipo tütünleri hazırlanır.
  3. Bacada kurutma: Bu şekilde tütün yaprakları ya açık ateş önünde, ya da bir bacanın yardımı ile içeriye verilen sıcak hava ile kurutulur. Açık ateşte kurutulan tütünün isli bir kokusu vardır. Bacadan alınan sıcaklıkla kurutulan yapraklar sarımtırak olur. En iyi tütünler böyle elde edilir.

Tütün, yaprakları kuruduktan sonra kırılır bir hale gelir. Üzerine su püskürtülmeden işlenmez. Kurutulduktan sonra nemlendirilen yapraklar demetlerden birer birer ayrılır, cinslere göre ayıklandıktan sonra hafif çürümeye bırakılır.

Advertisement


Leave A Reply