Tuvalu Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Tarihi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Tuvalu – Tuvalu ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, tarihi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

tuvalu bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Tuvalu;

  • Yüzölçümü: 26 km2.
  • Başkenti: Funafuti
  • Dil: Tuvalu, İngilizce.
  • Din: Hıristiyan (% 97 Protestan).
  • Para birimi: 1 Avustralya doları = 100 cent.

Okyanusya’da adalar devletidir. 5°10°-30′ güney enlemleriyle 176° doğu-179° 58′ batı boylamları arasında, 750.000 km’lik bir alana yayılan Tuvalu, 8’inde yerleşim bulunan 9 mercan adasından oluşur. Büyük Okyanus’un batısında bir zincir biçiminde sıralanan ve uzunlukları 560 km’yi bulan adalar, Fiji’nin kuzeyinde, Solomon Adaları’nın doğusunda, Kiribati’nin güneyinde yer alır. En yakın kıta Avustralya’nın uzaklığı, 4.000 km’den fazladır.

Yüzey Şekilleri;

En büyük ada olan Vaitupu’nun yüzölçümü 4.6 kilometrekare; en küçük ada olan Nurakita’nın yüzölçümü ise yalnızca 50 hektardır. Tümü mercanlardan oluşan bu adaların, toprakları verimsiz ve hiçbiri deniz yüzeyinden 5 metreden fazla yükseltide değildir. Nanumanga, Niutao, Vaitupu, Nurakita adaları kayalıktır. Öteki beş adanın tümü de mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Niutao’da suyu hafif tuzlu bir göl, Vaitupu’da da kapalı bir deniz kulağı bulunmasına karşın, adaların hiçbirinde ırmak yoktur.

tuvalu

Kaynak: wikipedia.org

İklim;

Tuvalu’da, mevsimlere göre pek az değişiklik gösteren ılıman bir iklim egemendir. Sıcaklık, genellikle 28-32°C arasında değişir. Ancak, yaz ortasında sıcaklık 38°C’ye kadar yükselebilir.

Kuzeydoğudan esen alize rüzgârları nedeniyle, mart-ekim arasında, iklim oldukça kuraktır. Kasım-şubat arasında, batıdan esen fırtınalar şiddetli yağmurlara yol açar. Genelde yıllık ortalama yağış tutarı 3.500 mm kadardır, ancak güneydeki adalar daha fazla yağış alır.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Sık hindistancevizi ağaçlarıyla kaplı olan adalarda, muz ve ekmekağaçları da bulunur. Tuvalu’da rastlanan tek memeli hayvan faredir. Adaları çevreleyen denizlerde gereksinimini karşılayacak zenginlikte balık bulunur.

Advertisement
tuvalu

Kaynak: wikipedia.org

Tarih;

Tuvalu’nun yerli halkının büyük çoğunluğu Samoa’dan, pek azı da Gilbert Adaları ve Tonga’dan gelmektedir. Avrupalıların ilk keşfettiği ada, 1568’de, Nui Adası oldu. Avrupalılar, 19. yüzyılın başlarına kadar bu adaların çoğunu bilmiyorlardı. 1820-1870 arasında, bölgede balina avcılığı yaygınlaştı. Birçok denizci gemilerinden ayrılarak bu adalara yerleşti. Aynı dönemde, Londra Misyonerler Derneği’ nin çabalarıyla adalardaki halkın hemen hemen tümü Hristiyanlaştırıldı. Bu arada adalara gelen Avrupalıların bulaştırdıkları hastalıklar ve köle ticareti nedeniyle, bölgenin nüfusu, 1850’de 20 binden 1875’te 3 bine düştü. 1877’de adalar sorununu Batı Pasifik Yüksek Komisyonu’na getiren Büyük Biritanya, 1892’de, adaları denetimi altına aldığını açıkladı. 1916’da ise Gilbert ve Ellice adaları, resmen bu ülkeye bağlı birer sömürge oldular. 1 Kasım 1976’da Gilbert Adaları Kiribati adıyla; 1 Ekim 1978’de Ellis Adaları Tuvalu adıyla bağımsızlıklarını kazandılar.


Leave A Reply