Üç ile Altıncı Aylarda Bebeğin Gelişimi

0
Advertisement

Bebeklerin üçüncü ve altıncı aylar arasında fiziksel ve motor gelişimi nasıldır? Bebekler ilk üç-altı aylıkken neler yapabilir, neler yapamaz?

Üç – Altıncı Aylarda Süt Çocukluğunda Motor Gelişim

Bebeklerin çoğu 3-4 ay arası rahatlıkla başım orta çizgide tutar, tonik boyun durumu ortadan kalkar. Bebek yakınlarını yabancılardan ayırabilir. Sert bir yere yüzükoyun yatırılan 3 aylık bebek başını ve göğsünü kaldırabilir. Dört aylık olunca sırt üstü yatarken başını kaldırıp bir yandan diğer yana rahatlıkla dönebilir.

Dört aylık bebek erişebildiği objeleri ağzının önüne getirir. Hoşuna giden bir oyuncak verilirse güler, elinden alınırsa ağlar, oturtulduğu zaman baş arkaya düşmez, ayağa kaldırılınca başını hafif öne eğik tutar fakat sağa sola sallamaz. Beş aylık olduğu zaman, başını artık tam anlamıyla dik tutar. 6 aylıkken kendisine gösterilen zilli oyuncaklara doğru atılır, baş parmağı diğer parmaklarla işbirliği yapar, oyuncakları bir elinden diğer eline geçirebilir. 6-6.5 aylık bebeklerin çoğu tek başına oturabilir. İlk zamanlar ellerini yanlara dayayarak yardımla, sonra el yardımına ihtiyaçları kalmadan rahatça oturabilirler.


Leave A Reply