Uçan Lemur Hakkında Bilgi, Uçan Lemur Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Uçan Lemur hayvanı hakkında bilgiler. Oldukça değişik ve sevimli bir hayvan olan uçan lemurların özellikleri nelerdir? Uçan Lemur neye benzer?

Uçan Lemur; Doğuda Borneo ve Filipinler’e kadar uzanan tropik Güneydoğu Asya ormanlarına özgü, ağaçta yaşayan gece memelisi. Yerli adı “colugo” olarak da bilinen uçan lemur, uzun, ince bacakları ve kuyruğu ve boynun ve vücudun yanlarından parmakların uçlarına ve ayak parmaklarına kadar uzanan tüylü bir deri (kayan zar) ile karakterize edilir. , ve kuyruk. Genellikle üstte kahverengimsi veya grimsi, genellikle benekli veya beyaz benekli ve altta daha soluk ve lekesizdir. Kafatası, tarak benzeri alt kesici dişlere sahip olmasıyla ayırt edilir; bu dişlerin tam işlevi belirsizdir, ancak tımar etmede veya yemek için yaprakları soymada kullanılabilirler. Uçan lemurlar baş ve vücut uzunluğu 17 inç (43 cm), artı 12 inç (30 cm) kuyruğa ulaşabilir ve genellikle 2 1/4 ila yaklaşık 4 pound (1-1.75 kg) ağırlığındadır.

Adlarına rağmen, uçan lemurlar uçamazlar, ancak uzatılmış bacaklar ve kuyruk arasında uzanan zar ile -uzatılmış ön bacakların “kanat açıklığı” 90 cm’ye ulaşabilir – ağaçtan ağaca süzülürler. Uçan lemurlar, her 45 fit (15 metre) yatay mesafe için sadece 3 fit (1 metre) irtifa kaybederek, memeli planörlerin en yeteneklisidir. 400 fit (122 metre) üzerinde süzülme kaydedildi. Uçan lemurlar görünüşe göre günlerini ağaç oyuklarında geçirirler, geceleri çiçekler, meyveler ve yapraklarla beslenmek için dışarı çıkarlar. Yaklaşık 60 günlük bir gebelik döneminden sonra her yıl bir veya nadiren iki genç doğar.

Uçan lemurlar lemur (ilkel primatlar) değildir, ancak Dermoptera sırasına göre sınıflandırılır. Takım, iki türe bölünmüş tek bir cinsten oluşan tek bir aile (Cynocephalidae) içerir: Cynoceph-alus volans ve C. variegatus.

Uçan Lemur

Uçan Lemur (Kaynak : wikipedia.org)

Filipin Uçar Lemuru Fiziksel Özellikleri

Filipin uçan lemurunun gövdesi yaklaşık 30 cm uzunluğundadır ve bacakları ve kuyruğu birleştiren bir zara sahiptirler, patagium , sadece başı serbest bırakarak, bir yerden atladıklarında onlarca metre boyunca kaymalarına izin verir. ağaçtan diğerine. ağaca. Açıldığında, bu zar 60 cm genişliğe ulaşabilir ve bir tür paraşüt oluşturur. Kuyruk dahil toplam uzunluk, yetişkinlikte 77 ila 95 cm ve ağırlığı 1 ila 1.750 kg arasındadır.

Dış rengi kalın ve yumuşak, grimsi renkli, kırmızımsı kahverengi tonlarda. Ağaçlarda iyi bir kamuflaj sağlamak için sırtında beyaz benekler, karnında altın sarısı veya sarımsı bir renk tonu vardır. Malezya’dan ilgili türler ( Galeopterus variegatus ), Filipinler’dekinden daha fazla beyaz benek ile daha açık bir gri tonudur.

Advertisement

Bacakları, ağaç kabuğu üzerinde iyi bir tutuş sağlamak için güçlü, kısa ve kavisli pençelere sahip beş parmağa sahiptir ve ön ayakları kavrayıcıdır. Uçan Lemur’un toplam yüzey alanını daha da arttırmak için ayak parmakları arasındaki boşluklar bile perdelidir.

Kafa, bir köpeğin kafasına benzemektedir ama daha küçüktür . Filipin uçan lemuru, büyük yuvarlak gözleri sayesinde mükemmel bir gece görüşüne sahiptir . Diş yapısı ilkeldir . Hem sebzeleri parçalamak hem de cilt bakımı için kullanılan tarak şeklinde kesici dişlere sahip olma özelliğine sahiptirler.


Leave A Reply