Uganda Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Uganda – Uganda ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Uganda BayrağıUGANDA;
Yüzölçümü: 241.139 km2.
Başkenti: Kampala.
Dil: İngilizce, Svahli.
Din: Hristiyan (% 40 Katolik, % 26 Protestan), doğal dinler (% 29), Müslüman (% 5).
Para birimi: 1 Uganda şilini =100 cent.
Başlıca kentleri: Jinja, Bugembe, Masak, Mbale.

Advertisement

Doğu Afrika’da devlettir. Ekvatorun iki yanında yer alan, denize çıkışı bulunmayan Uganda; kuzeyden Sudan, batıdan Kongo Demokratik Cumhuriyeti (eski Zaire), güneyden Ruanda, Tanzanya, doğudan Kenya ile çevrilidir.

Yüzey Şekilleri; Ülkenin orta bölümü, merkezde Kioga Gölü’nün yer aldığı, deniz düzeyinden ortalama 1.250 m yükseltili, verimli bir yaylayla kaplıdır. Yaylanın batısında, Albert (eski Mobutu Sese Soko), George ve Edward göllerini içeren Rift Vadisi’nin batı kolu uzanır. Albert ve Edward gölleri arasında, Uganda’nın en yüksek noktası olan Margherita Doruğu’nun da (5.119 m) yükseldiği karlarla kaplı Ruvenzori Dağlan uzanır. Edward Gölü’nün güneyinde Virunga Dağları’nın yüksekliği ise 4.500 m’dir. Yaylanın güneydoğusunda, yarısı Uganda topraklarında kalan Victoria Gölü’nü, düz tepeli dağlarla bölünmüş geniş vadiler içeren bir ova çevreler. Yaylanın doğusundaki yanardağ zincirinin güney ucunda, Elgon Dağı (4.321 m) yükselir. Kuzeydoğuda Karamoja, en kurak bölgedir. Ülkenin öteki ırmakları, Victoria ve Albert Nili dışındaki ırmaklar, yavaş akışlı, suları az, mevsimliktir.

İklim; Ekvatoral kuşakta yer almakla birlikte, yükselti ve göller, bu yapıyı tropikal iklime dönüştürür. Yıl boyunca sıcaklık değişimlerine az rastlanır. Ortalama sıcaklık 21°C’dır. Yılın en serin ve en yoğun yağışlı ayı temmuzdur. Victoria Gölü’nün kuzey kıyıları yıl boyunca yağış alır. Güneyde kurak ayların arasında iki nemli dönem (mart-mayıs, ekim-kasım) görülürken, kuzeyde tek nemli dönem (nisan-ekim) yaşanır, yılın geri kalan bölümü kurak geçer. Yıllık ortalama yağış tutan 400 mm (kuzeydoğuda) 2.000 mm (Victoria Gölü’ndeki Sese Adaları) arasında değişir.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Ormanların büyük bölümü tarıma açılmış olmasına karşın, bataklık bölgeler, Ruvenzori Dağları ve Victoria Gölü’ndeki adalar, hâlâ ağaçlıktır. Ormanlar, toplam yüzölçümün % 12’sini içerir. Sert keresteli ağaçların ticari açıdan değeri büyüktür. Savanlık merkez yaylasında başlıca bitkiler, filotu, akasya ve sütleğendir.

Advertisement

Büyük av hayvanlarının yanı sıra zebra, camgöz, Afrika’ya özgü geyik ve ceylanlar, kudular, zürafa, gergedan, goril, şempanze gibi hayvanlar yaşar. Toprakların % 3’ü turizm potansiyeli bulunan av alanlarına ayrılmıştır.

Ekonomi;
Tarım: Yüzölçümün % 22’sini oluşturan ekili alanlarda yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; akdarı, muz, incir, mısır, sorgum, tatlı patates, şekerkamışı, yerfıstığı ve manyoktur. Dışsatım ürünlerinin başında kahve, pamuk ve çay gelir.

Hayvancılık: Büyük ve küçükbaş (sığır, koyun, keçi, domuz), kümes hayvanları (tavuk, horoz) varlığı toplamı 30 milyondur. Hayvan yetiştiriciliği ticari amaçla yapılmasına karşın, deri dışındaki ürünlerin dışsatımı çok sınırlı düzeydedir. Hayvan beslenen başlıca bölgeler kuzeydoğu ve güneybatıdadır. Ülke, dünyanın en büyük tatlısu ürünleri üreticilerinden biridir.

Endüstri: Endüstri etkinlikleri, büyük ölçüde tarım ürünlerinin işlenmesine dayalıdır (pamuk, şeker, çay, tütün, vb). Çimento, dokuma, yapay gübre, boya, meşrubat, öteki başlıca dallardır.

Doğal Kaynaklar: Doğal kaynaklar sınırlıdır. Bakır (Ruvenzori Dağları eteğinde), kalay, apatit, başlıca kaynaklardır. Demirfilizi, tungsten, kobalt yataklarının varlığı saptanmasına karşın, henüz üretime geçilememiştir.

Advertisement


Leave A Reply