Ulubatlı Hasan Kimdir? Nasıl Şehit Düşmüştür? Ulubatlı’nın Hikayesi

2
Advertisement

Ulubatlı Hasan Kimdir? İstanbul’un Fethi esnasında Ulubatlı Hasan’ın etkisi ne olmuştur? Nasıl şehit düşmüştür? Ulubatlı Hasan ve İstanbul’un Fethi’nin hikayesi.

Ulubatlı Hasan İstanbul’un fethi sırasında surların üstüne ilk çıkan Türk askeridir. Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı Ordusu İstanbul’u kuşattıktan kısa bir süre sonra saldırı sırasında; Ulubatlı Hasan adlı iri yarı bir yeniçeri surları tırmanmaya başladı. Ulubatlı Hasan bir elinde palası bir elinde kalkanı olduğu halde surlara çıktı. Yaralanmasına karşı arkadaşlarının da surlara çıkmasına yardımcı oldu. Ancak bu sırada ayağı takılarak surlardan aşağıya düştü. Yukarıdan atılan oklarla şehit edildi. Saldırıyı sürdüren askerler açılan gediklerden surları aşıp içeri girdiler ve İstanbul’u aldılar.

Ulubatlı Hasan'ın Kimdir? Nasıl Şehit Düşmüştür? Ulubatlı'nın Hikayesi

Ulubatlı Hasan’ın İstanbulun fethi sırasında yediği 27 oka rağmen durmayıp sancağı diktiği söylenir.

Ulubatlı Hasan’ın doğum yılı 1428 Ulubat, Karacabey, Bursadır. Şehit edildiği yıl İstanbul’un fethi ile aynı yıl olan 1453’tür. Ulubatlı Hasan, İstanbul’un Türkler tarafından fethedilişinin simgesi olmuş ve Türk mitolojisinin bir parçası haline gelmiştir.

İstanbul’un fethi esnasında II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) bir Türt saffının Topkapı’ya tırmanmasını emretti.

Advertisement

Türk Bayrağının Surlara Çekilmesi:

Ulubatlı Hasan adındaki küçük rütbeli bir subay, yanında 18 askerle birlikte, öteki hücum kollarından önce davranarak surlara ilk Türk bayrağını dikti. Aynı anda, yüzlerce yönden gelen ateşlerin, okların altında şehit oldu. Bayrağın dikilmesinden bir kaç dakika sonra Kerkoporta Kapısı Türklerin eline geçti, Türk askeri buradan şehre adım attı.

Bizanslılar bu birliği ezmek için harekete geçtilerse de halk, Türk askerini şehirde görünce, müthiş bir paniğe kapıldı. Türk birliği ardı arkası kesilmez bölüklerle yeni kuvvetler alırken, halk, Ayasofya yolunda yığınlaşıyordu.

Bu sırada Topkapı kesiminde öyle bir vuruşma oldu ki, yaralanmış olan Bizans İmparatoru Konstantin Paleologos küçük bir alana iki yandan yığılan kuvvetlerin ayakları altında kaldı. Bir askerin imparatora sonuncu darbeyi vurduğu rivayet edilir.

Ulubatlı Hasan'ın Kimdir? Nasıl Şehit Düşmüştür? Ulubatlı'nın Hikayesi

Gene o sıralarda Haliç surlarının Cebe Ali Bey, Tekfur Sarayı surlarını Karaca Bey, Marmara Surlarını Amiral Hamza Bey yarıp şehre girmeye başladılar. Zağanos Paşa’nın büyük birlikleri de şehre girince, Türk askeri her yandan Ayasofya‘ya doğru ilerlemeye başladı.

II. Mehmet, Türk bayrağının surlara dikildiğini görünce, atından inerek toprağa kapandı ve şükretti. İstanbul alınmış, Orta Çağ son bulup Yeni Çağ başlamıştı. Ondan sonra da II. Mehmet “Fatih” adıyla anıldı. Fatih Sultan Mehmet bir çok tarihçi açısından Osmanlı’nın en başarılı ve en entellektüel padişahı olarak kabul edilmektedir.

Advertisement


2 yorum

Leave A Reply