Uluslararası Kahve Günü Nedir? Ne Zamandır? Amacı Tarihçesi ve Kutlanması

0
Advertisement

Uluslararası kahve günü nedir ve ne zaman kutlanır? Uluslararası kahve gününün amacı ve tarihçesi hakkında bilgi.

Uluslararası Kahve Günü

Uluslararası Kahve Günü, şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleşen etkinliklerle kahveyi bir içecek olarak tanıtmak ve kutlamak için kullanılan bir etkinliktir. İlk resmi tarih, Uluslararası Kahve Örgütü tarafından kabul edilen ve Milano’da başlatılan 1 Ekim 2015’ti. Bu gün aynı zamanda kahve ticaretini teşvik etmek ve kahve üreticilerinin içinde bulunduğu kötü durum hakkında farkındalık yaratmak için de kullanılıyor. Bu günde, birçok işletme ücretsiz veya indirimli kahve kupaları sunuyor. Bazı işletmeler, sosyal ağlar aracılığıyla sadık takipçileriyle kuponları ve özel fırsatları paylaşır. Bazı tebrik kartı şirketleri, Ulusal Kahve Günü tebrik kartlarının yanı sıra ücretsiz e-kartlar da satmaktadır.

Uluslararası Kahve Günü

Uluslararası Kahve Günü Tarihi

Uluslararası Kahve Günü, dünyanın dört bir yanından gelen kahveyi kutlarken, dünya çapında pek çok insanın keyif aldığı kahveleri yaratmaktan sorumlu çiftçileri, tüccarları, kavurucuları ve baristaları onurlandırmayı amaçlıyor.

Bir Etiyopya efsanesine göre, kırmızı dut içine alınmış siyah bir fasulye olan kahve, Etiyopya yaylalarında keçilerinin meyveleri yedikten sonra aşırı enerjik hale geldiğini fark ettiğinde bir keçi çobanı tarafından keşfedildi. Yavaş yavaş, çobanın keşfi Arap Yarımadası’na, Avrupa’ya ve nihayet Yeni Dünya’ya yayıldı. Kahveye olan talebi arttırdı ve onu bugün dünyada en çok aranan emtia haline getirdi (ilk ham petrol).

Uluslararası Kahve Örgütü ve 75 Üye Devlet tarafından düzenlenen Uluslararası Kahve Günü, ilk olarak 1 Ekim 2015 tarihinde Milano, İtalya’da Expo 2015’te kutlandı. Uluslararası Kahve Organizasyonu, kahve ihraç eden ve ithal eden hükümetleri uluslararası işbirliği yoluyla birleştiren hükümetler arası bir organizasyondur.

Advertisement

Uluslararası Kahve Günü Gerçekleri

Gıda Düzenleme Daimi Komitesi ve Kafein Çalışma Grubuna göre, Red bull, 101.9 mg / 100ml kafein içeriğine sahip bir kapuçino ile karşılaştırıldığında ortalama 32.0 mg / 100ml kafein içeriğine sahiptir. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinden yapılan espresso tarzı kahve, 194.0 mg / ml kafein içeriğine sahiptir. Mayo Clinic’e göre, çoğu yetişkin için 400 mg’a kadar kafein güvenli sınırdır.

Kopi Luwak, dünyanın en pahalı kahvelerinden biridir. Kopi Luwak, bir Asya toddy kedisi (Asya hurma misk kedisi) tarafından yenen ve dışkılanan sindirilmiş kahve çekirdeklerinden yapılır. Bu nadir kahvenin fiyatı tek bir fincan için 35-80 ABD doları arasında olabilir.

Uzun süreli kafein alımı, tıbbi olarak bir bozukluk olarak kabul edilen bir kafein bağımlılığına yol açabilir. Kafein bağımlılığı olan kişiler kafeinden uzak durduğunda, baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve ruh hali değişiklikleri gibi yoksunluk semptomları yaşayabilirler.


Leave A Reply