Umut Fakirin Ekmeğidir Ne Demektir? Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

0

Umut Fakirin Ekmeğidir atasözü ne anlama gelir? Umut Fakirin Ekmeğidir atasözünün anlamı ve açıklaması, hakkında yazı.

Umut Fakirin Ekmeğidir

Umut Fakirin Ekmeğidir:

ANAFİKİR : Yoksullar zenginlik umutlarım asla yitirmezler.

İnsanlar değişik yaşama biçimleri içinde bulunurlar. Değişik nedenlerle kimi yoksuldur, kimi de zengin. Yoksul olanlar yine de çalışmalarını sürdürür. Çünkü onları yaşamaya, çalışmaya yönelten büyük bir itici güç taşırlar. Bu güç, daha iyi olabilme umududur. En yoksul kişide bile mutlaka canlı bir umut vardır. Umut bir bekleyiştir. Yaşamdan herkesin bir bekleyişi olmalıdır. Bir bekleyişi olmayan insanın yaşamasının hiçbir anlamı kalmaz. Arada bir gerçekleşen umutlar, kişilerin umutlarına daha sıkı sarılmalarına yol açar.

İnsanlar hayatta umut ettikleri müddetçe yaşarlar. Bu aslında sadece fakirler için değil zenginler için de geçerlidir. Ancak atasözünde fakirlere dikkat çekilmesinin nedeni, onların çok da fazla bir şeylerinin olmamasıdır. Fakirler umuda daha fazla bağlanırlar çünkü çoğu zaman umut etmekte başka bir şey gelmez ellerinden. Gelecek günlerin güzel olmasını umut ederler, ilerde iyi para kazanabilmeyi umut ederler, çocuklarının iyi bir yere gelmesini umut ederler, iyi bir iş bulabilmeyi umut ederler. Bunları gerçekleştirecek somut adımlar atmak isterler ancak imkanları kısıtlıdır, hareket alanları çok dardır. Bir zengin bunları zaten elde etmiştir, kendi istedikleri için ise maddi gücünü kullanarak girişimlerde bulunabilir. Ancak fakir öyle değildir. Hayatta daha z etkili çabaları vardır. Ancak bu çabalar onlar için ellerinden gelenin en fazlasıdır. Örneğin hiç bir yerde torpili olmayan fakir kişi, iş bulabilmek için her gün çabalasın. Umut etsin. Ayaklarının altına kara sular insin. Bu büyük bir çabadır ancak torpilli bir kişiye göre iyi sonuçlar vermez maalesef. Fakir, bir umut bekler, zengin gemisini yürütür maalesef.

Tüm bu anlattıklarımdan sonra fakirin umudunun boşa bir çaba olduğunu düşünebilirsiniz ancak sizi temin ederim iş öyle değil. Umut her zaman çok güçlü ve güzel bir duygudur. Umut etmekten asla vazgeçmemek gerekir. Çünkü umut insana yaşama sevinci ve gücü verir. Çabalamaya devam etmemizi sağlar. Sonuçta az yada çok hiç bir şey çabalamadan elde edilemez.


Leave A Reply