Uyurgezerlik Nedir? Uyurgezerlerin Davranışları Nasıldır? Ne Yaparlar?

0
Advertisement

Uyurgezerlik nedir? Uyurgezerlik neden olur? Uyurgezerliğin tedavisi, çocuklarda görülen semptomlar, uyurgezerlik hakkında bilgi.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik; Bir ruh hastalığıdır. Rüyaların hareket haline dönüşümüne bağlı bozukluktan ilerigelir, çoğunlukla hassas çocuklarda görülür.

Uyurgezerler derin uykudan hafif uykuya geçerken, gördükleri rüyanın etkisi altında, yataklarında hareket etmeye başlarlar. Bu hastalığın hafif şekillerinde, hastalar yalnız, gördüklerini, daha doğrusu yaşadıklarını, sözle belirtirler. Bunlara uykuda konuşanlar adı verilir. Çok zaman normal insanlar bile, çok yorgun oldukları, hareketli bir gün geçirdikleri zaman gece rüyalarında konuşabilirler. Daha ileri safhalarında hasta yataktan kalkar, sokağa, dama, bahçeye çıkıp her hangi bir işle uğraşabilir. Hastalar ellerine aldıkları bir şeyi vermemekte direnirler; yerine başka bir şey verilirse değiştirebilirler. Dam kenarlarına, yüksek duvarlara, kulelere çıkıp tehlikeli hareketler yapanlar vardır. Bu durumda uyandırılacak olurlarsa korkudan düşebilirler; yalnız, uyku halindeyken de buralardan düşebileceklerinden böyle bir durumda derhal koruyucu tedbire başvurmalıdır. Bundan başka, gece kalkıp iş yapan, yazı yazan uyurgezerler de vardır.

Bir uyurgezerin hareketleri genel olarak günlük hayatında yaptığı şeylerin tekrarından ibarettir. Bu hastalar, evin içinde eşyalara çarpmadan rahatça dolaşabilirler. Ev dışında çok tehlikeli yerlerde dolaşmaları da vardır. Uyku halinde dolaşırken konuşmazlar; pek ender olarak konuşanlara da rastlanır.

Uyurgezerler, uyandıkları zaman uykuda dolaştıklarını, bu sırada ne yaptıklarım hiç hatırlamazlar. Uykuda gezerken çoğunun gözleri kapalı değildir.

Advertisement

Uyurgezerlik bir hastalık, hem de tehlikeli bir hastalıktır, tedavisi şarttır. Çocuklarda fazla alınan tuzun uyurgezerlik yaptığını da unutmamalıdır.

Tedavi.

Hastanın bütün ruh durumu gözden geçirilmeli, dertlerini çözmeye çalışmalı, uykusu düzene konulmalıdır. Yorgun, uykusuz günlerden sonra uyurgezerlerin hastalıkları artar. Hastanın yanında uykusu hafif bir kimsenin yatması faydalıdır, hiç olmazsa onu tehlikelerden önlemiş olur. Yaş ilerledikçe uyurgezerlerde gezintileri azaldığı, daha sonra da kaybolduğu görülür.

uyurgezerlik

Çocuklarda Uyurgezerlik

Bir cins hareketli rüya görmektir. Uykuda yürüyen çocuk genelde sanıldığı gibi gözleri kapalı ve elleri önde yürümez. Uykuda olmasına karşın gözleri açıktır. Sizi görmez ve söylediklerinizin hiçbirini duymaz. Birçok çocukta kısa ve geçici bir süre rastlanılabilen bir durumdur. Nedeni çocuğunuzu fazlasıyla endişelendiren bir durumun yarattığı bir kâbus halidir. Sık sık olagelen gece kâbuslarını gereğince önemsemediyseniz, sizi uykusunda bularak kendisini yanınızda güvence altına almak istiyor olabilir.

Ne kadar önemlidir?

Çocuğunuz fiziki bir tehlikeyle karşılaşmadıkça önemli değildir.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Çocuğunuz uykuda yürüyorsa onu uyandırmadan yatağına doğru götürün.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Uykuda yürüme durumu sizi endişelendirecek bir sıklığa gelmediyse doktora başvurmanıza bir neden yoktur.

Doktor ne yapacaktır?

• Doktor size çocuğunuzun uykuda yürümesinin sıklığını ve şeklini ve kâbus görüp görmediğini soracaktır.

• Uykuda yürüme hali çok sıksa, sorunun kaynaklandığı nedeni bulabilmeniz için sizin ve çocuğunuzun bir psikiyatra görünmenizi isteyebilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

  • • Merdivenlere bir engel koyarak ve pencereleri kapalı tutarak çocuğunuzu bir kazadan koruyun.
  • • Uykuda yürümesinin nedenini biliyorsanız, çocuğunuza bu konuda güven verin.


Leave A Reply