Uzayda Alüminyum Kullanımı ve Uzay Çöplerinin Geri Dönüşümü Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Uzaydaki koşullara dayanmak için çok sert olmalısınız – ve biz sadece astronotları kastetmiyoruz! Dünyanın koruyucu atmosferinin dışında, güneşten gelen radyasyon ve değişen sıcaklıklar metallerin genleşmesine ve büzülmesine neden olabilir.

Hubble Uzay Teleskopu

Hubble Uzay Teleskopu (Kaynak : pixabay.com)

Bir roket fırlatmanın kendisi, yerçekimimizin üç katı kuvvette kuvvetler yaratır ve yörünge hızı her şeyi parçalara ayırabilir. Bilim adamları, bu koşullara dayanabilecek, aynı zamanda taşıma kapasitesini ve sevk için gereken enerjiyi azaltacak kadar hafif olan yeni ve daha gelişmiş malzemeler geliştirmek için sürekli çalışıyorlar…

İşe uygun harika bir metal, alüminyumdan başkası değildir! Evde kullandığımız birçok şeyde bulunanlarla aynı şeyler – içecek kutuları, folyo tepsiler, aerosoller ve hatta salça tüpleri.

Alüminyum hafif esnek bir metaldir, ancak kendi başına yeterince sağlam değildir. Alüminyum, bir alaşım oluşturmak için diğer metallerle karıştırılır, bu da ona uzayın zorlukları için gereken ekstra dayanıklılığı sağlar – ister keşifle uğraşan bir uzay aracı için ister uyduların inşası için olsun. Bu alaşımlarda kullanılan elementlerden bazıları magnezyum, bakır, demir, titanyum ve kromdur.

60 yıllık uzay araştırmalarından sonra, kırık uydulardan ve roketlerden ve yörüngedeki çarpışmalardan 20 BİN büyük nesne ve uzayda bir milyondan fazla küçük parça kaldığı tahmin ediliyor…

Uzay Sondası

Cassini Satürn’ün Yörüngesinde

Uzayda Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm kutunuzu uzaya göndermek zor olurdu, ancak uluslararası uzay istasyonunda geri dönüşüm kurma planları var ve 2050 yılına kadar eski uyduları ve diğer uzay çöplerini geri dönüştürebilecek tam olarak çalışır durumda bir uzay istasyonu olabileceği umulmaktadır. Hayal edin – uydular, gerekirse bir ayar için uzay dronları tarafından yüzen bir geri dönüşüm merkezine götürülebilir. Ve ömürlerinin sonuna geldiklerinde parçalanıp yeniden kullanılabilirler.

Advertisement

Geri dönüşüm sadece para tasarrufu sağladığı ve çevre için iyi olduğu için değil, aynı zamanda uzay çöplerini ortadan kaldırmak da uzayda ciddi bir kaza olasılığını azaltacaktır. Yani, eğer alüminyumu uzaydan geri dönüştürmek mümkünse, o zaman burada, dünyada yapmamak için gerçekten hiçbir mazeretimiz yok! Ve kim bilir – alüminyum folyonuz bir uzay aracının parçası olarak geri dönüştürülebilir!

NASA’nın Orion uzay aracı alüminyumdan inşa edilecek. Derin uzay araştırmaları için inşa edilen bu uzay aracı, çoğunlukla alüminyum alaşımlarından oluşuyor. NASA, en az 12 Artemis görevine altı uzay aracı göndermeyi planlıyor. Programın bir parçası, ilk kadını ve sonraki erkeği aya göndermek!

İster içecek kutusu, ister folyo tepsisi, folyo ambalaj veya şişe kapağı olsun, alüminyumunuzu her zaman geri dönüştürmeyi unutmayın . Sonuçta, alüminyum sonsuza kadar geri dönüştürülebilir.


Leave A Reply