Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Ne Demektir? Atasözünün Anlamı, Kompozisyon

44

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır ne demektir? Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün açıklaması, anafikri, anlamı, konu hakkında kompozisyon

üzüm üzüme baka baka kararır

Arka resim kaynak: pixabay.com

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır:

ANAFİKİR: İnsanlar birbirlerinden etkilenirler.

Belirli bir çevre içinde yaşayan insan, kendi duygu ve düşüncelerini sürekli başkalarıyla karşılaştırma yoluna gider. Kendisinde olmayıp başkasında bulunan davranışları eleştirir veya onları taklit eder. Bunun sonunda da mutlaka olumlu veya olumsuz etkileşimler olur. Uzun bir süre birlikte olan kişilerde etkilenme derecesi daha fazla olur. Bütün bunlar insanların bir toplum içinde yaşamasının sonuçlarıdır. Önemli olan insanların birbirlerinin iyi davranışlarından etkilenmeleri, hep olumlu davranışlar içinde bulunmalarıdır.

Benzer atasözü Körle Yatan Şaşı Kalkar

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Konulu Kompozisyon, Yazı Örneği

ÇEVRENİN ETKİSİ

İspanyol yazarı Cervantes, «Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.» diyor. Kişi, yaradılışı ve gidişine uygun kimselerle arkadaşlık kurar. Bu yüzden bir kişinin arkadaşını tanırsak, o kişinin niteliğini öğrenmiş oluruz.

Arkadaş seçiminin önemi büyüktür. Yanımızda iyi özelliklere sahip bir arkadaşımız varsa, biz de ona^uyarak iyi olabiliriz. Ondaki beğendiğimiz yanları kendimizde uygularız. Sözgelimi, onun dürüstlüğünü, düzenliliğini, kişisel çıkarını ön planda tutmama huyunu, temizliğini, iyi yazma ve güzel konuşma becerisini, boş zamanlarını olumlu işlerle değerlendirme alışkanlığını… alırız. Giderek başkalarınca beğenilen, aranan, sevilen bir kişi oluruz.

Sıra arkadaşlarımızı, komşumuzu, iş arkadaşlarımızı yeterince tanımadan sıkı fıkı olmamalıyız. Arkadaşımız sorumsuz, yalancı, bencil, kopyacı ve düzensiz olabilir. Zamanla onun etkisine kapılarak ondaki bazı niteliklere biz de sahip olmaya başlayabiliriz. Bu etkilenme çok güçlü olursa, onun tüm huylarını kaparız. Bir de bakarız ki farkında olmadan onun bir kopyası olmuşuz. O zaman da iş işten geçmiş olabilir. Alkoliklerin, uyuşturucu madde kullananların, sigara tiryakilerinin, kumarbazların bu kötü alışkanlıklara büyük ölçüde arkadaşlarına özenerek sahip olduklarını unutmayalım.

Birlikte bulunduğumuz kişiler, bizi iyi ve kötü yönde bu denli etkileyebildiğine göre ne yapmalıyız? Yapılacak ilk şey, çevremizdekileri tanımak olmalıdır. Sağlam arkadaşlığın temeli karşımızdaki kişiyi doğru, ölçülü tanımadan geçer. İnsanoğlu önyargılarla değil, araştırarak ve sağlıklı yargılarla arkadaşını seçmelidir.


44 yorum

    • Ariana melodi on

      süperrr yaa ödevlerimde çok yardımcı oldu! çok teşekkür ederim ve bu arada ilaydaya katılıyorum 🙂

  1. Bayıldım hem odevıme yardımcı oldu hepsını yazdım 5 dakıka ya ellerıne saglık bunu yazanın!!!!

Leave A Reply