Vahşetin Çağrısı Kitap Özeti Karakterler Yorumlar – Jack London

0

Jack London’ın Vahşetin Çağrısı isimli romanının konusu ve kısaca özeti. Vahşetin Çağrısı kitabı karakterleri, hakkında yorumlar, bilgi.

Vahşetin Çağrısı Kitap Özeti

Advertisement

Vahşetin Çağrısı

Bir köpeğin yaşamı ve çektiği acılar anlatılıyor. BUCK, yarı Saint Bernard yarı Alman kurdu bir köpek ve Kaliforniya’da sahibinin yanında rahat ve huzurlu bir yaşam sürüyor. Fakat günün birinde bahçıvan yamağı onu çalıp Alaska’da birine satıyor; BUCK orada kızak köpeği olarak eğitiliyor.

Sevimli sosyal davranışları, buz gibi soğuk havada kısa sürede sona eriyor. Orada güçlü olanın yasaları geçerli. BUCK, sürüdeki rakibi olan kılavuz köpek SPITZ’i sonunda yeniyor ve kendisi kılavuz köpek oluyor.

BUCK yeniden satılıyor; bu kez kızak köpekleri hakkında hiçbir şey bilmeyen, onları önce aşırı besleyen, sonra da aç bırakan üç altın arayıcısına. BUCK, JOHN THORNTON tarafından son anda kurtarılıyor ve yine sağlığına kavuşturuluyor. Bu ikisi, mutlu ve neşeli bir şekilde bir süre doğada yaşıyor. BUCK, ara ara vahşi doğada uzun gezintilere çıkıyor ve bir kurtla arkadaşlık kuruyor.

Yine ormanlardaki böyle bir gezintiden döndüğü sırada çok sevdiği sahibini ölü buluyor. Kızılderililer tarafından öldürülmüş.

Advertisement

BUCK, kanlı bir intikam alıyor ve sonra vahşi doğanın çağrısına uyarak bir kurt sürüsüne katılıyor ve her yıl bir kez uygar ortama geri dönüp, JOHN THORNTON için yas tutuyor.

Yazar Hakkında

Jack London çılgın biriydi. 13’ünde okulu bıraktı, çünkü para kazanmak zorundaydı. Kaçak istiridye avcılığı, denizcilik, fok avcılığı yaptı. Sonra liseyi tamamlayıp Berkeley’de okumaya başladı! Okulu yarıda bırakıp Alaska’ya altın aramaya gitti, ama hiçbir şey bulamadı.

Sonra yazar oldu. Geçimini macera öyküleriyle sağladı. Seyahatler yaptı ve bunlar hakkında yazdı. Çiftçi ve domuz besicisi oldu. Henüz 40 yaşındayken Kaliforniya’daki çiftliğinde öldü. İntihar mı? Alkolizmin sonuçları mı? Bir böbrek hastalığı mı? Bu, hiçbir zaman açıklığa kavuşturulamadı.

Kitap Hakkında

VAHŞETİN ÇAĞRISI’nın çeşitli film uyarlamaları da var; en tanınmış olanı Charlton Heston ve Raimund Harmstorf’un oynadığı. Güzel film, ama kitaptan tamamen farklı, bu anlamda onun yerine geçmeye uygun değil.

Hayvan öyküleri sevenlere bu maceralı kitabı okumak kolay gelir. Onun dışında belki ALTININ ÇAĞRISI ya da DENİZ KURDU tercih edilebilir. Bu sonuncusunda da Raimund Harmstorf oynuyor (deniz kurdu Harmstorf’un çiğ bir patatesi ezdiği sahne dillere destan), ama yine film kitaba eşdeğer değil.

Benzer Kitaplar

Elbette aynı yazardan KURT KANI (acımasız bir adam tarafından bahis için dövüştürülen köpek, iyi kalpli aile tarafından kurtarılıyor), Arına Sewell’den SİYAH İNCİ (at sevimli aile tarafından vicdansız kimselere satılıyor, acı çekiyor ve sonunda iyi kalpli bir oğlan tarafından kurtarılıyor), Ditha Holesch’ten SİYAH AYGIR BENTO (at Almanya’da iyi kalpli insanların yanında yaşıyor, Brezilya’daki vicdansız insanlara satılıyor, kaçıyor ve bir yabani at sürüsünün lider aygırı oluyor).

Advertisement


Leave A Reply