Valsartan İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Valsartan ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Valsartanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Valsartan neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Valsartan

Valsartan

Kullanımları

Valsartan yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır. Kalp krizinden sonra daha uzun yaşama şansını arttırmak için de kullanılır. Kalp yetmezliği olan kişilerde, kalp yetmezliği için hastaneye gitme riskini da düşürebilir. Valsartan, anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB’ler) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Kan damarlarını gevşeterek çalışır, böylece kan daha kolay akabilir. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Valsartan nasıl kullanılır?

Valsartan almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir veya iki kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, her dozdan önce şişeyi en az 10 saniye iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

İyileşmezseniz veya daha da kötüleşirseniz doktorunuza söyleyin (örneğin, tansiyon değerleriniz yüksek kalır veya artarsa).

Yan etkiler

Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için baş dönmesi görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bayılma, yüksek potasyum kan seviyesinin belirtileri (kas zayıflığı, yavaş / düzensiz kalp atışı gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Valsartan böbrek problemlerini önlemek veya böbrek problemleri olan insanları tedavi etmek için kullanılabilse de, nadiren ciddi böbrek problemlerine neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir. Valsartan alırken doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu kontrol edecektir. İdrar miktarında değişiklik gibi herhangi bir böbrek problemi belirtiniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Valsartan almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de karaciğer hastalığı, çok fazla vücut suyu ve mineral kaybı (dehidrasyon).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir.Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaç potasyum seviyenizi artırabilir. Potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, lityum, kandaki potasyum seviyesini artırabilecek ilaçlar (benazepril / lisinopril dahil ACE inhibitörleri, drospirenon içeren doğum kontrol hapları gibi).

Bazı ürünlerde kan basıncınızı artırabilecek veya kalp yetmezliğinizi kötüleştirebilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).


Leave A Reply