Potasyum İçeren Yiyecekler Nelerdir? Potasyumun Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Potasyum nedir? Faydaları nelerdir? Potasyum içeren yiyecekler nelerdir? Yiyecek ve besinlerin isim listeleri ve kısa açıklamaları.

Potasyum nedir? Faydaları nelerdir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller arasında en önemli ilk üç mineralin içerisinde yer alan potasyum, insan metabolizmasında çok büyük faydaları olan minerallerden biridir. Potasyum bünyede %96’lara varan oranlarda trilyonlarca hücrelerin iç yapısında bulunmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu potasyumu almak dolaylı olarak bu hücrelerin de sağlıklı olmasını sağlamakta ve ne kadar yeterli miktarda potasyum alırsak o kadar sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamamız olasıdır. Potasyum vücutta en önemli olarak sinir sistemini etkilemektedir. Bu yüzden herhangi bir eksikliği yaşandığında ilk olarak sinir sistemi etkilenmekte, bunun dışında da tansiyon hastalığı, diyabet hastalığı ve gözle ilgili hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Potasyum; vücuttaki pH dengesini normal seviyelerde tutarak sinir sisteminin ve kas sisteminin normal şekilde çalışmasını sağlar. Yüksek tansiyon gibi problemlerin önüne geçerek tansiyonun da olması gereken seviyelerde bulunmasına katkıda bulunur. Vücutta potasyum eksikliğinin en çok görüldüğü sebepler idrar söktürücü ilaçların kullanımı, vücudu zorlayacak sıklıkta ve şiddette fiziksel aktivitelerde bulunma, vücudun ihtiyacı olan seviyeden daha az seviyelerde su tüketme, ishal durumunun uzun bir zaman diliminde devam etmesi ve aşırı derecede terleme durumlarıdır. Normal şartlarda potasyum minerali çoğu besinin içeriğinde bulunduğu için çok fazla eksikliği yaşanan bir mineral değildir ancak potasyum içeren yiyeceklerin çoğunu tüketmeyen kişilerde rastlanması muhtemel bir durumdur.

Potasyum içeren yiyecekler nelerdir?

ıspanak

Kaynak: pixabay.com

Ispanak

100 gramlık bir ıspanağın içeriğinde ortalama miktar olarak 558 miligram potasyum bulunmaktadır. Öğünlerimizde yediğimiz ıspanağın içerisinde (1 kase ıspanağa tekabül eder) ise 167 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük olarak potasyum ihtiyacımızın yaklaşık miktarda yüzde on üçlük bir kısmını karşılayabilen ıspanak, potasyumun dışında fosfor, kalsiyum, çinko, magnezyum, lif, A vitamini, K vitamini, C vitamini, E vitamini, folat, protein, manganez ve bakır gibi çok sayıda bünyeye yararlı içerikler içermektedir.

kuru fasulye

Kaynak: pixabay.com

Fasulye

100 gramlık bir fasulyenin içeriğinde ortalama miktar olarak 561 miligram potasyum bulunmaktadır. Bu miktardaki bir fasulye tüketildiğinde, bünyenin günlük olarak ihtiyaç duyduğu potasyum miktarının ıspanakta da olduğu gibi yüzde on üçlük bir miktarı karşılanabilmektedir. Fasulye potasyum içeriğinin yanında bünyeye demir, besin lifi, magnezyum, folat ve protein içeriklerini de sağlayabilmektedir.

yoğurt

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yoğurt

00 gramlık bir yoğurdun içeriğinde ortalama miktar olarak 255 miligram potasyum bulunmaktadır. 100 gramlık bir yoğurt bünyeye girdiğinde, günlük olarak ihtiyaç duyulan potasyum miktarının yüzde yedilik bir kısmı karşılanmış olabilmektedir. Potasyum kaynağı olduğu kadar yoğurt, kalsiyum açısından da oldukça zengin bir besindir.

Advertisement
patates

Kaynak: pixabay.com

Patates

100 gramlık bir patatesin içeriğinde ortalama miktar olarak 535 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük tüketim miktarı olarak bir adet haşlanmış patates, vücudun ihtiyaç duyduğu potasyum miktarının yüzde on beşlik bir kısmını karşılayabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, içeriğindeki karbonhidrat ve nişasta özelliklerinden olayı şeker hastalarının potasyum ihtiyaçlarını patatesten değil başka bir potasyum kaynağından karşılamaları gerekliliğidir.

kültür mantarı

Kaynak: pixabay.com

Mantar

100 gramlık bir mantarın içeriğinde ortalama miktar olarak 318 miligram potasyum bulunmaktadır. Öğünlerinizde dilim dilim haşlanmış mantar tükettiğinizde başta potasyum olmak üzere bakır, D vitamini, fosfor, C vitamini, selenyum, folat, magnezyum ve demir gibi pek çok vücudun ihtiyaç duyduğu içeriği de karşılayabilmeniz muhtemeldir.

kuru kayısı

Kaynak: pixabay.com

Kuru kayısı

100 gramlık bir kuru kayısının içeriğinde ortalama miktar olarak 1162 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük olarak küçük boyutlardaki bir kasede bulunan kayısıları tükettiğinizde, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu potasyum miktarının yaklaşık yüzde yirmi ikilik bir kısmını karşılayabilmeniz mümkündür. Ancak kayısıda da dikkat edilmesi gereken nokta, içeriğindeki şeker oranı yüzünden yine şeker hastaları tarafından tüketilmemesi gerekliliğidir.

somon

Kaynak: pixabay.com

Somon

Somon başta olmak üzere soğuk denizlerde yetişen bütün balıklar zengin olarak potasyum içeriğine sahiptirler. 100 gramlık bir somon balığının içeriğinde ortalama miktar olarak 630 miligram potasyum bulunmaktadır.

domates

Kaynak: pixabay.com

Domates

Günlük olarak 1 adet orta boy domates tükettiğinizde vücudunuza 292 miligram miktarında potasyum girmektedir. Tükettiğiniz bu domates, aynı zamanda günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde sekizlik bir bölümünü karşılayabilmektedir.

Muz

Kaynak: pixabay.com

Muz

100 gramlık bir adet muzun içeriğinde ortalama miktar olarak 358 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük olarak tüketeceğiniz bir öğünlük muz, vücudunuzdaki potasyuma olan gereksinimin yüzde dokuzluk bir bölümünü karşılayabilmektedir.

Advertisement
pancar

Kaynak: pixabay.com

Pancar

100 gramlık tüketeceğiniz haşlanmış pancar, günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz potasyumun yüzde dokuzluk bir bölümünü karşılayabilmektedir. Pancarın tüketiminde de yine şeker hastalarının tüketmemesi önerilmektedir çünkü içeriğinde çok büyük miktarda şeker bulunmaktadır.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply