Van’da Gezilecek Yerler (Milli Parklar Arkeolojik Yerler Doğal Güzellikler)

0

Van ilinde bulunan gezilecek yerler nelerdir? Van ilinin milli parkları, arkeolojik ören yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgi.

Van’da Gezilecek Yerler

Van Gölü

Van Gölü

“Doğunun denizi” diye anılan Van Gölü’nün çevresi Süphan, Nemrut, Kavuşşahap ve Artos dağlarıyla çevrili. Van Müzesi önemli Urartu eserlerine sahip, Uratu Krallığı’ndan bügüne kalan en görkemli yapı Van Kalesi (Tuşpa), eski şehir harabilerinin ortasında yükselen bir tepede. Muradiye ilçesindeki Muradiye Şelalesi de görülmeye değer bir doğa güzelliğidir. Göl çevresini gezmek için kamp alanları en güzel seçenek. Edremit kıyılarında dinlenme tesisleri ve kamp alanları bulunuyor. Gevaş yakınlarında Akdamar Adası’na giden teknelerin kalktığı iskelenin çevresinde de güzel bir kamp yeri ve lokanta var. Adanın üzerinde bulunan bin yıllık Ermeni Kilisesi 2007’de Akdamar Anıt Müzesi olarak ziyarete açıldı. Çarpanak Kayaları Yarımadası günün en güzel bölümlerinden. Ahlat’ta Selçuklu mezar taşları görünebilir. Yaz aylarında gölü optimistler, yelkenliler,, yüzücüler renklendiriyor. Gölün tek balık türü ise inci kefali.

Tuşpa Kalesi

Tuşpa Kalesi

Urartuların başkenti Tuşpa’daki kale Kral I. Sarduri tarafından ÎÖ 840-825 yılları arasında yaptırıldı. Tuşpa’nın en eski yapısı iç kalenin batısındaki -yerel adıyla- Madırburç’tur. Kayalığın en yüksek kesimindeki iç kalenin kesme taş suru Urartu dönemine aittir. Bunun üzerindeki taş ve kerpiç ise daha sonra, I. Dünya Savaşı’na dek yapılan eklentileri gösteriyor. Tuşpa’nın ilk saray ve tapınakları da burada kurulu. Tapınaktaki çift kült odasından biri olasılıkla Baştanrı Haldi’ye, diğeri ise “ata kültu’ne ayrılmıştı. Kalede Urartu dönemi kalıntıları arasında Analı-Kız Açık Hava Tapınağı, Urartu mimarlığının anıtsal örneklerinden I. Argişti, Menua ve II. Sarduri’nin kaya mezarlarıyla Bin Merdivenler sayılabilir.


Leave A Reply