Robert Burns Kimdir? İskoçya’nın Ulusal Şairinin Hayatı Şiirleri ve Eserleri

0
Advertisement

Robert Burns kimdir ve ne yapmıştır? İskoçya’nın ulusal şairi olarak kabul edilen Robert Burns’ün hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri.

Robert Burns (1759–1796)

Şair Robert Burns, İskoçya’nın kültürel tarihinin en ünlü karakterlerinden biri olarak kabul edilir. En çok Romantik hareketin öncüsü olarak bilinir.

Robert Burns

Kaynak: commons.wikimedia.org

Robert Burns kimdi?

Şair Robert Burns hayata fakir bir çiftçi olarak başladı, ancak entelektüel enerjisini İskoçya’nın kültür tarihinin en ünlü karakterlerinden biri olmak için şiir ve şarkıya aktarabildi. En çok, lirik şiirleri ve birçoğu bugün dünyada hala iyi bilinen İskoç halk şarkılarını yeniden yazmasıyla Romantik hareketin öncüsü olarak bilinir. 21 Temmuz 1796’daki ölümünden bu yana, çalışmaları birçok Batılı düşünürün ilham kaynağı oldu.

Erken dönem

25 Ocak 1759’da Alloway, İskoçya’da doğan Robert Burns, kiracı çiftçiler William Burnes ve Agnes Broun’un en büyük oğluydu. Bir miktar temel eğitimden sonra, Robert’in ailesi onu önemli çağdaş yazarların yanı sıra Shakespeare ve Milton’un kitaplarını okumaya teşvik etti.

Babası 1784’te öldüğünde, yıprandığında ve iflas ettiğinde, bu, Burns’ün İskoçya’nın katı sınıf sistemini devam ettiren dini ve siyasi düzene ilişkin eleştirel görüşünü derinleştirmeye hizmet etti.

Bir Aşığın ve Yazarın Hayatı

1784 ile 1788 yılları arasında Burns, birkaç gayri meşru çocuk sahibi olduğu eşzamanlı yasadışı ilişkilere girdi. 1785’te ilk çocuğu Elizabeth, annesinin hizmetkarı Elizabeth Paton ile evlilik dışı ilişkisinden dünyaya geldi. Burns aynı zamanda Jean Amour ile ilişkiye başladı. Jean hamile kaldığında, babası ikisinin evlenmesini yasakladı ve Jean en azından geçici olarak babasının isteklerini yerine getirdi. Jean tarafından reddedilmesine öfkelenen Burns, Mary Campbell ile ilişki kurmaya başladı ve onunla Karayipler’e kaçmayı düşündü. Ancak, Mary aniden öldü.

Advertisement

Burns’ün hayatındaki iç kaosun ortasında, Temmuz 1786’da, ilk büyük kitabı Şiir, Başta İskoç Lehçesi’nde (Poems, Chiefly in the Scottish Dialect) yayımladı. Eleştirmenler çalışmayı övdü ve ünü İskoç toplumunun farklı sınıflarına yayıldı. Bu ani başarı ile Burns, İskoçya’da kalmaya karar verdi ve o Kasım ayında, ihtişamın tadını çıkarmak için Edinburgh’a doğru yola çıktı.

Robert Burns

Leith, Bernard Street’te David Watson Stevenson (1898) tarafından yapılan Burns heykeli – Kaynak: commons.wikimedia.org

Başarı ve Ani Şöhret

Burns Edinburgh’dayken, aralarında tutkulu mektuplar paylaştığı, ancak ilişkisini tamamlayamadığı Agnes “Nancy” McLehose dahil birçok yakın arkadaş edindi. Hayal kırıklığına uğramış, ona bir oğul veren hizmetkarı Jenny Clow’u baştan çıkarmaya başladı. İşe döndüğünde Burns, ondan yardım isteyen acemi müzik yayıncısı James Johnson ile arkadaş oldu. Sonuç, İskoçya’nın geleneksel müzik koleksiyonu olan The Scots Musical Museum oldu. Şehir hayatından bıkan Burns, 1788 yazında Ellisland’da bir çiftliğe yerleşti ve sonunda Jean Amour ile evlendi. Çiftin nihayetinde dokuz çocuğu olacaktı ve bunlardan sadece üçü hayatta kaldı.

Ancak 1791’de Burns çiftçiliği sonsuza dek bıraktı ve ailesini yakındaki Dumfries kasabasına taşıdı. Orada, esasen bir vergi tahsildarı olan özel tüketim memuru pozisyonunu kabul etti ve geleneksel İskoç şarkıları yazmaya ve toplamaya devam etti. O yıl, iyi olmayan bir çiftçinin hafif örtülü otobiyografik öyküsü olan “Tam O’Shanter” ı yayınladı ve anlatı şiirinin bir başyapıtı olarak kabul edildi. 1793’te yayıncı George Thomson’ın A Select Collection of Original Scottish Airs for the Voice adlı eserine katkıda bulundu. Bu çalışma ve The Scots Musical Museum, Burns’ün ünlü parçaları “Auld Lang Syne”, “A Red, Red Rose” ve “The Battle of Sherramuir” dahil olmak üzere Burns’ün şiirlerinin ve halk şarkılarının çoğunu oluşturuyor.

Sonraki Yıllar ve Ölümü

Burns son üç yılında yurtdışındaki Fransız Devrimi’ne ve yurtiçinde radikal reforma sempati duydu; bunların hiçbiri komşusu ve arkadaşlarının çoğu arasında popüler değildi. Hiçbir zaman sağlıklı olmadığı için, muhtemelen ömür boyu süren bir kalp rahatsızlığına atfedilen birkaç hastalık nöbeti geçirdi. Burns, 21 Temmuz 1796 sabahı 37 yaşında Dumfries’de öldü. Cenaze 25 Temmuz’da oğlu Maxwell’in doğduğu gün gerçekleşti. Eşi ve çocukları için para toplamak amacıyla şiirlerinin anı baskısı yayınlandı.

Mirası

Burns büyük zekaya sahip bir adamdı ve Romantik hareketin öncüsü olarak kabul edildi. Sosyalizmin ve liberalizmin ilk kurucularının çoğu onun eserlerinden ilham aldı. İskoçya’nın milli şairi olarak kabul edilen sanatçı, her yıl 25 Ocak “Burns Gecesi” olarak tüm dünyada kutlanıyor.

Advertisement


Leave A Reply