Vatanını Seven İnsan Ne Yapar Konulu Kompozisyon

0
Advertisement

Vatanını sevmek, vatanını seven insanın yapacakları konulu kompozisyon örneği. Vatan sevgisi konulu yazı.

VATANINI SEVEN ÇALIŞIR

Üzerinde yaşadığımız, havasından, suyundan, denizlerinden bol bol faydalandığımız, şanlı Ayyıldızlı bayrağımızın altında özgürlüğümüzü tattığımız kutsal varlığa vatan diyoruz.

Onun varlığı ile varlığımızı sağlıyor, yaşayabiliyoruz. Onun için yurt, ortak evimiz, hem de can evimizdir. Onu korumak, kollamak, güzelleştirmek hem hakkımız, hem de vazifemizdir.

Hepimizin olan vatan için hepimizin yapacağı işlerin başında çalışkan olmamız, ödev ve görevimizi canla, başla yapmamız gerekir.

İnsan sayısının çokluğu bir şey ifade etmez. Asıl problem çalışkan insanların sayısının çok olmasıdır. Yurtta çalışan ne kadar çok olursa yapılacak iş, kişi başına o kadar az düşer, verim çok olur. Dolayısıyla özlediğimiz iyi, güzel işlerin yapıldığın^, yapılmakta olduğunu sağlamak için de bilim, ve teknik alanında, kültürel sahalarda bütün gücümüzle çalışmamız gerekir.

Advertisement

Toplumun bireyleri, çalışkan, fedakâr olursa, en zorlu problemler çözülür, engeller yok olur. Çalışmayan hiç bir şey kazanamayacağına göre, tembel, yalancı, korkak, sağlığını korumayan vatan için birer sömürücü, yıkıcı, çalışanların sırtından geçinen birer asalaktır.

Vatanı sevmek için çalışkan olmak gerekir.


Leave A Reply