Vernon Louis Parrington Kimdir?

0
Advertisement

Vernon Louis Parrington kimdir? Amerikalı ünlü edebiyat tarihçisi ve öğretmen olan Vernon Louis Parrington hayatı hakkında bilgiler.

Vernon Louis Parrington Kimdir?

Vernon Louis Parrington (d. 3 Ağustos 1871, Aurora, Illinois, ABD – ö. 16 Haziran 1929, Winchcombe, Gloucestershire, İngiltere), ülkesinin düşünce yaşamında etkili olmuş ABD’li edebiyat tarihçisi ve öğretmen.
Vernon Louis Parrington

Harvard Üniversitesi’ni bitirdikten sonra College of Emporia ile Oklahoma (Norman) ve Washington (Seattle) üniversitelerinde ders verdi (1893-1929). William Morris ile John Ruskin’den, Taine’in eleştiri ilkelerinden ve Popülist Hareket’in siyasal programından etkilendi. Main Currents in American Thought (1927, 2 cilt; Amerikan Düşüncesinde Başlıca Akımlar) adlı kitabında Amerikan edebiyat tarihini yeniden değerlendirdi. The Beginnings of Critical Realism in America (Amerika’da Eleştirel Gerçekçiliğin Başlangıcı) adlı üçüncü cildi tamamlayamadan öldü. Bu çalışmayı 1930’da E. H. Eby yayımladı.

Jefferson yanlısı bir liberal olan Parrington estetikçiliğe ve bilimde seçkinciliğe karşı çıkmış, ekonomik etkenlerin önemi üzerinde durarak önemli düşünce ve duygulan başarıyla aktaran her türlü yazının edebiyat olduğunu savunmuştur. The Connecticut Wits (1926; Connecticut’lı Dehalar) ile Sinclair Lewis, Our Own Diogenes (1927; Bizim Diogenes’imiz Sinclair Lewis) öbür yapıtlarıdır.


Leave A Reply