Vezüv Yanardağı Hakkında Bilgi

0

Vezüv yanardağı hakkında bilgi. Vezüv yanardağı nerededir, hangi ülkededir ve patlama sıklığı ile etkileri hakkında bilgi.

Vezüv Yanardağının Haritadaki YeriAvrupa kıtasındaki tek faal yanardağdır. Vezüv yanardağı Orta İtalya’nın güneybatısında Tiren Denizi kıyılarında Napoli şehrinin 12 kilometre Güneydoğusu’ndadır.

Advertisement

Vezüv dünyanın en çok bilinen yanardağlarından biridir. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi, yanardağın jeologlar tarafından incelenmesinden rejiminin gözden geçirilmesinden ileri gelir. Çünkü çeşitli tarihlerdeki patlamalarına rağmen Vezüv uysal bir yanardağdır. İkincisi, Vezüv yanardağının Avrupa kıtasında ve uygar bir ülkede bulunmasıdır.

Vezüv yanardağı Somma dağının kraterli tepelerinden biridir. Yüzyıllar boyu sürüp giden patlamalar yüzünden yanardağın yüksekliğinde azalıp çoğalmalar olmaktadır. 1900 yılı temmuzunda Vezüv’ün yüksekliği 1.276 metreydi. 1906’da yükseklik 982 metreye düştü. Vezüv’ün şimdiki yüksekliği ise 1.167 metredir.

Bugün Vezüv’ün yanında köyler, bahçeler ve bağlar vardır. Dağın eteklerindeki bereketli topraklarda iyi cins üzüm yetişir. Vezüv’ün tepesinden her zaman beyaz bir duman çıkar.

Vezüv yanardağı, tarih boyunca önemli patlamalar yaparak şehirleri yerle bir eden, can ve mal kaybına sebep olan bir volkandır. Eski Romalılar, sık sık dumanlar ve ateşler saçan bu yanardağın Tanrılar’ın savaş yeri olduğunu söylerlerdi. Vezüv’ün bilinen ilk önemli patlayışı M.Ö. 79 yılında ve İmparator Tiberius zamanında oldu. Bu büyük patlamada yanardağ dolaylarındaki ünlü Pompei, Herculanum ve Stabiae şehirleri insanlarla birlikte lav ve ateş yağmuru altında kalarak yerle bir oldu.

Advertisement

Yine 472 yılında Vezüv’de büyük bir patlama oldu. Kraterden saçılan kül ve dumanların rüzgarların yardımı ile İstanbul’a kadar geldiği söylenir. Yanardağ bundan sonra sıra ile 1631’de (18.000 kişi öldü), 1794’de (5.700 kişi öldü), 1822, 1855, 1872, 1880, 1895, 1906, 1929 ve 1944 yıllarında patlayarak can ve mal kaybına sebep oldu. 1906’da ki patlamada birçok kasaba ve köy lavlar ve küller altında kalıp harap oldu. 1944’de ki patlamada San Sebastino kasabası kül ve lavlarla harap oldu.

1944 yılından beri sadece “çubuğunu tüttürüp” duman çıkaran Vezüv yanardağını binlerce turist görmeye gelir. Bunlar bacanın yakınlarına kadar sokularak lavların huni içindeki durumunu gözleriyle görmek isterler. Vezüv yanardağının durumunu inceleyen bir gözlem merkezi 1844’den beri çalışmaktadır.

Vezüv Yanardağının Kraterinin Fotoğrafı Aşağıda Gözükmektedir.

Vezüv Yanardağının Kraterinin 2012 yılındaki görünümü


Leave A Reply