Victor Horta Kimdir?

0
Advertisement

Victor Horta kimdir? Eserleri nelerdir? Victor Horta hayatı, biyografisi, mimari eserleri ve kariyeri hakkında bilgi.

Victor HortaVictor Horta; (d. 6 Ocak 1861, Gent, Hollanda – ö. 8 Eylül 1947, Brüksel, Belçika), art nouveau üslubunun önde gelen mimarlarından. Henry van de Yelde ve Paul Hankar ile birlikte modern Belçika mimarlığının öncüleri arasındadır.

1876-81 arasında Brüksel’deki Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü ve yeni-klasik üslupta çalışan mimar Alphonse Balat’nın öğrencisi oldu. İlk bağımsız çalışması olan Brüksel’deki dört katlı Hotel Tassel (1892-93) yeni-gotik ve yeni-rokoko üsluplarından öğeler de içermekle birlikte, art nouveau’nun kara Avrupa’sındaki ilk örneklerinden biriydi. Hotel Tassel, içinde çeşitli yüksekliklerdeki düzlemlere bağlanan bir merdivenin yer aldığı sekizgen planlı salonuyla ilginç bir yapıydı. Gerek cephesinde, gerekse iç mekânında art nouveau üslubuna özgü eğrisel çizgilere yer verilmişti. Horta’nın Brüksel’de gerçekleştirdiği başka yapılar arasında, heykel gibi işlenmiş cephesiyle ünlü Hotel Solvay (1895-1900) ve Hotel Winssingers (1895-96) ile Amerika Caddesi’ndeki kendi evi (1898) sayılabilir. Ama en önemli yapıtı, Belçika’ da 1896-99 arasında gerçekleştirdiği, cephesi demir konstrüksiyon ve camla oluşturulan ilk yapı olan Brüksel’deki Halkevi’dir (Maison du Peuple). Yapının toplantı salonundaki demir çatı kirişleri taşıyıcı olmanın yanı sıra bir dekorasyon öğesi olarak da kullanılmıştır.

1900’den sonra bezemede daha ölçülü davranan Horta, çıplak demir kullanmaktan da vazgeçerek üslubunu yalınlaştırdı. 1912’de Güzel Sanatlar Akademisi’nin yöneticiliğine getirildi. 1922-28 arasında gerçekleştirdiği Brüksel Güzel Sanatlar Sarayı’nda yalın ve ağırbaşlı yeni-klasik bir üsluba yöneldi. Son büyük yapısı, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce başladığı Brüksel’deki merkez garı oldu.


Leave A Reply