Víctor Paz Estenssoro Kimdir?

0
Advertisement

Víctor Paz Estenssoro kimdir ve ne yapmıştır? Víctor Paz Estenssoro hayatı, biyografisi ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Víctor Paz Estenssoro

Víctor Paz Estenssoro; (d. 2 Ekim 1907, Tarija, Bolivya – ö. 7 Haziran 2001, Tarija, Bolivya), Bolivyalı siyaset ve devlet adamıdır. Milliyetçi Devrimci Hareket’i (MNR) kurmuş, hareketin ve en önemli önderi olarak üç kez (1952-56, 1960-64, 1985-89) devlet başkanlığı yapmış, toplumsal, ekonomik ve siyasal alanlarda köklü değişikliklere ön ayak olmuştur.

La Paz’dakı Bolivya San Andrés Üniversitesi’nde iktisat profesörü oian taz Estenssoro, 1937-39 arasında Başkan Gerrnár, Busch’un danışmanlığını yaptı ve 1939’da Temsilciler Meclisi’ne seçildi. 1941’de MNR’nin kuruluşuna öncülük etti. MNR’nin 1952’de çoğunluğu elde etmesiyle başkan oldu. Yerlilere oy hakkı tanıdı,, üç büyük kalay şirketini kamulaştırdı. yerlilere toprak verilmesini sağlayan tarım reformunu başlattı.

1956-60 arasında İngiltere’de büyükelçilik görevinde bulundu. 1960’ta yeniden MNR’nin adayı olarak başkanlığı kazandı. ABD yönetimi, Amerika Kıtası Kalkınma Bankası ve Batı Alman sanayicilerle kalay sanayisinin yeniden örgütlenmesini öngören bir anlaşmaya vardı. 1964’teki seçimde geçerli oyların yaklaşık yüzde 70’ini aldıysa da, kasımda askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldı ve Peru’ya sürgüne gönderildi. Bir süre Lima Üniversitesi’nde iktisat dersleri verdikten sonra, Ağustos 1971’de Bolivya’ya dönerek sağcı başkan Hugo Banzer Suárez’in yönetiminde danışmanlık görevini üstlendi.

1979 seçiminde Banzer ve Hernán Siles Zuazo ile birlikte adaylığını koydu. Ama hiçbir aday yeterli oyu sağlayamadı. Bolivya Ulusal Kongresi ertesi yıl seçim yapılmak üzere Walter Guevara Arce’yi geçici başkan seçti. Kasım 1979 ve Temmuz 1980’deki askeri darbelerle kurulan kararsız yönetimlerin ardından Ekim 1982’de Siles Zuazo başkanlığa seçildi. Paz Estenssoro ve MNR’den destek alamayan Siles Zuazo’nun ekonomik sorunların üstesinden gelememesi nedeniyle Temmuz 1985’te seçime gidildi. Kongre hiçbir adayın çoğunluğu sağlayamaması üzerine 5 Ağustos 1985’te ikinci sıradaki Paz Estenssoro’yu başkan seçti. Tüketim mallarına uygulanan sübvansiyonları azaltan, pesoyu devalüe eden ve devlet işletmelerini yeniden düzenleyen Paz Estenssoro, 1989’daki başkanlık seçimi sonunda yerini Solcu Devrimci Hareket’in (MIR) adayı Jaime Paz Zamora’ya bıraktı.

Advertisement

Leave A Reply