Virüslerin Üreme Şekli

0
Advertisement

Virüsler nasıl ürer? Virüslerin üremesi, çoğalması hakkında bilgi.

Virüslerin Üremesi;

Virüsler hücrelerin içinde çoğalırlar. Bir bakteriyofajın çoğalması ve hayat devresi, virüslerin üremesine tipik bir misâldir. Zaten virüslerle ilgili deneysel çalışmaların çoğu, bu tip fajlar üzerinde yapılmıştır.

Virüs, proteinden yapılmış kuyruk kısmı ile bakteriye bağlanır. Bu olay, virüsün bakterideki çoğalmasında ilk basamaktır. Kuyrukta bulunan enzim, bakteri çeperinin bir kısmını eritir ve virüsün baş kısmındaki DNA’sı bakteri içine girer. Kuyruk ve başın protein kılıfı ise dışarda kalır. Bakteriye giren DNA, bakterilerin enzimlerini ve metbolizmasını yönlendirecek ve kendine benzer bir virüs meydana getirebilecek genetik bilgileri taşır. Bu DNA, bakteri maddesinden yararlanarak yeni virüsler için gerekli olan DNA ve kılıf proteinlerinin yapımını yönetir.

Virüsün bakteri içerisine girmesinden takriben 30 dakika sonra, DNA’lar ve protein kılıfları birleşerek çok sayıda yeni virüsleri meydana getirir. Bakteri içinde çoğalan virüsler, bakteriyi parçalayarak serbest kalır ve başka bakterilere giderek yeniden çoğalır.

viruslerin-uremesi

Advertisement

Leave A Reply