Voltaren Jel Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Voltaren Jel ne için kullanılır, ne işe yarar? Voltaren Jel yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Voltaren Jel neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Voltaren Jel

Voltaren Jel

Kullanımları

Bu ilaç eklem ağrısını, artriti tedavi için kullanılır. Diklofenak, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, doktorunuza ilaç dışı tedaviler ve / veya ağrınızı tedavi etmek için başka ilaçlar kullanma hakkında bilgi isteyin.

Voltaren jel nasıl kullanılır?

Diklofenak kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilaç sadece ciltte kullanım içindir. Doğru dozu ölçmek için ilaçla birlikte verilen dozaj kartını / kartlarını kullanın. Karttaki baskıyı okuyabilmek için düz bir yüzeye bir dozlama kartı yerleştirin. Reçetelenen dozu ölçmek için karttaki işaretleri kullanarak, ilacın eşit bir hattını tüpten doz kartına sıkın. İlacı, genellikle günde 4 kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, etkilenen tüm eklemin içine nazikçe sürün. İlacı uygulamak için doz kartını kullanabilirsiniz. İlacı kesik, enfeksiyon veya döküntü olan cilde uygulamayın.

Advertisement

Paket talimatları sizi doz kartını tekrar kullanmaya yönlendirirse, her kullanımdan sonra kartı parmak uçlarınızla tutun, durulayın ve kurulayın. Dozlama kartını atmaya hazır olduğunuzda, ilacı içeride olacak şekilde kartı ikiye katlayın ve çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde atın. Ellerinizi tedavi etmek için kullanmıyorsanız ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. İlacı uyguladıktan sonra en az bir saat tedavi edilen alanları yıkamayın, duş almayın veya banyo yapmayın. Uygulama yapılan bölgeyi eldiven veya giysi ile örtmeden önce en az 10 dakika bekleyin. Uygulama yapılan bölgeye sarmayın veya ısıtmayın (ısıtma yastığı gibi).

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Alt vücudun herhangi bir eklemine (diz, ayak bileği, ayak gibi) günde 16 gramdan fazla diklofenak uygulamayın. Üst vücudun herhangi bir tek eklemine (el, bilek, dirsek gibi) günde 8 gramdan fazla diklofenak uygulamayın. Kaç eklemi tedavi ederseniz edin, günde toplam 32 gram diklofenaktan fazla kullanmayın.

Bu ilacı kullanmanın risklerini ve faydalarını doktorunuzla veya eczacınızla tartışın. Yan etki riskini azaltmak için, bu ilacı mümkün olan en kısa sürede en düşük etkili dozda kullanın. Dozunuzu artırmayın, reçetelendiğinden daha sık kullanmayın veya ilacı doktorunuz tarafından reçete edilmeyen herhangi bir bölgeye uygulamayın.

İlacı göz, burun veya ağız içine almayın. Bu alanlarda ilacı alırsanız, bol suyla yıkayın. Tahriş devam ederse hemen doktorunuza başvurun.

Belirli durumlar için (artrit gibi), tam olarak yararlanana kadar bu ilacı düzenli olarak kullanmak 2 hafta kadar sürebilir.

Bu ilacı “gerektiği gibi” kullanıyorsanız (düzenli bir programda değil), ağrılı ilaçların ilk ağrı belirtileri ortaya çıktığında en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Advertisement

Ağrınız devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Uygulama yerinde ciltte tahriş / kızarıklık olabilir. Bu etki devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), kalp yetmezliği belirtileri (şişme ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi).

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere karaciğer hasarı belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: kalıcı mide bulantısı / kusma, iştah kaybı, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Diklofenak kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya aspirin veya diğer NSAID’lere (ibuprofen, naproksen, selekoksib gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: astım, aspirine duyarlı astım (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra burun akıntısı / tıkanıklığı olan solunumun kötüleşme öyküsü), karaciğer hastalığı, mide / bağırsak sorunları ( kanama, ülser), kalp hastalığı (önceki kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, inme, şişme (ödem, sıvı tutma), kan bozuklukları (anemi gibi), kanama / pıhtılaşma sorunları, burun polipleri.

Böbrek sorunları bazen diklofenak dahil NSAID ilaçlarının kullanımıyla ortaya çıkabilir. Susuz kalırsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya bazı ilaçları alırsanız sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bol miktarda sıvı tüketin ve idrar miktarınızda bir değişiklik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken günlük alkol ve tütün kullanımı mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkolü sınırlayın ve sigarayı bırakın. Güvenli bir şekilde ne kadar alkol içebileceğinizi doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilaç, tedavi edilen bölgeyi güneşe daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Dışarıdayken koruyucu kıyafet giyin. Bu ilaçla birlikte güneş kremi kullanmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacı kullanırken mide / bağırsak kanaması, böbrek problemleri, kalp krizi ve inme için daha büyük risk altında olabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma çağındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum / doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.

Bu diklofenak formunun anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (losartan, valsartan gibi), cidofovir, kortikosteroidler (deksametazon, prednizon gibi), lityum, metotreksat, diğer işlenmiş cilde uygulanan ürünler, “idrar söktürücüler” (furosemid gibi diüretikler).

Bu ilaç, kanamaya neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, diğerleri arasında dabigatran / enoksaparin / warfarin, erlotinib gibi “kan incelticiler” yer alır.

Birçok ilaç ağrı kesici / ateş düşürücü (aspirin, ibuprofen, naproksen veya ketorolak gibi NSAID’ler) içerdiğinden reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar diklofenakla benzerdir ve birlikte alınırsa yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizini veya inmeyi önlemek için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz size aksi belirtilmedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement


Leave A Reply