Vyvanse İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Vyvanse ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Vyvanse yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Vyvanse neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Vyvanse

Vyvanse

Kullanımları

Lisdexamfetamine, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) psikolojik, sosyal ve diğer tedaviler de dahil olmak üzere toplam tedavi planının bir parçası olarak tedavi etmek için kullanılır. Dikkat etme, odaklanma yeteneğini artırmaya yardımcı olabilir. Lisdexamfetamine, aşırı yeme bozukluğunu tedavi etmek için de kullanılabilir. Aşırı yemek yeme günlerinin sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu ilaç bir uyarıcıdır. Beyindeki bazı doğal kimyasalların (nörotransmitterler) dengesini eski haline getirdiği düşünülmektedir.

Bu ilacın ciddi yan etki riski nedeniyle kilo kaybı için kullanılması önerilmez.

Önemli bilgi

Vyvanse alışkanlık oluşturabilir. Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı ile ilgili sorunlarınız varsa doktorunuza bildirin.

Uyarıcılar yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya kalp kusuru olan kişilerde felç, kalp krizi ve ani ölüme neden olmuştur.

Son 14 gün içinde izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin veya tranilsipromin gibi bir MAO inhibitörü kullandıysanız Vyvanse kullanmayın.

Vyvanse, özellikle depresyon, akıl hastalığı veya bipolar bozukluk öykünüz varsa, yeni veya kötüleşen psikoza (olağandışı düşünceler veya davranışlar) neden olabilir.

Parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda uyuşma, ağrı veya renk değişikliğine neden olabilecek kan dolaşımı problemleriniz olabilir.

Şunlar varsa hemen doktorunuzu arayın: kalp problemleri belirtileri – göğüs ağrısı, baş dönmesi hissi veya nefes darlığı; psikoz belirtileri – paranoya, saldırganlık, yeni davranış problemleri, gerçek olmayan şeyleri görme veya duyma; dolaşım problemleri belirtileri – parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda açıklanamayan yaralar.

Bu ilacı almadan önce

Lisdexamfetamine veya formülasyonun herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa Vyvanse kullanmamalısınız.

Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü kullandıysanız Vyvanse kullanmayın. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi meydana gelebilir. MAO inhibitörleri arasında izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsipromin ve diğerleri bulunur.

Uyarıcılar bazı kişilerde felç, kalp krizi ve ani ölüme neden olmuştur. Şunlar varsa doktorunuza söyleyin:

kalp problemleri veya konjenital kalp defekti;

yüksek tansiyon; veya

ailede kalp hastalığı veya ani ölüm öyküsü.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, şunlar sizde veya ailenizde herhangi birinde varsa doktorunuza söyleyin:

  • depresyon, akıl hastalığı, bipolar bozukluk, psikoz veya intihar düşünceleri veya eylemleri;
  • böbrek hastalığı;
  • koroner arter hastalığı (tıkanmış arterler);
  • ellerde veya ayaklarda kan dolaşımı sorunları; veya
  • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı.

Bazı ilaçlar lisdexamfetamine ile etkileşime girebilir ve serotonin sendromu olarak adlandırılan ciddi bir duruma neden olabilir. Doktorunuzun ayrıca uyarıcı ilaç, opioid ilaç, bitkisel ürünler veya depresyon, akıl hastalığı, Parkinson hastalığı, migren, baş ağrıları, ciddi enfeksiyonlar veya bulantı ve kusmanın önlenmesi için ilaç alıp almadığınızı bildiğinden emin olun. İlaçlarınızı nasıl veya ne zaman aldığınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Vyvanse’nin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında ilacı almak, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, yoksunluk belirtileri ve yeni doğan bebekte olası toksik etkilere neden olabilir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Lisdexamfetamine anne sütüne geçebilir ve emziren bebekte yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Vyvanse, 6 yaşından küçük bir çocukta DEHB tedavisi için FDA onaylı değildir. Vyvanse, 18 yaşından küçüklerde aşırı yeme bozukluğunu tedavi etmek için FDA onaylı değildir.

Vyvanse’yi nasıl almalıyım?

Vyvanse’yi tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Lisdexamfetamine alışkanlık oluşturabilir. Vyvanse’yi asla başka biriyle, özellikle de uyuşturucu bağımlılığı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. İlacı, başkalarının ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Bu ilacı satmak veya vermek yasalara aykırıdır.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Çiğneme tableti yutmadan önce çiğnenmelidir.

Vyvanse kapsülünü ezmeyin, çiğnemeyin, kırmayın veya bölmeyin. Kapsülü bütün olarak yutun.

Yutmayı kolaylaştırmak için, kapsülü açabilir ve ilacı bir bardak suya veya portakal suyuna serpebilir veya yoğurtla karıştırabilirsiniz. İlaç çözüldükten sonra, karışımı hemen için veya yiyin. Daha sonra kullanmak üzere saklamayın.

Bu ilacı kullanırken, doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmesi gerekecektir.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. İlacınızı takip edin. Vyvanse kötüye kullanımın bir ilacıdır ve kimsenin ilacınızı yanlış veya reçetesiz kullanıp kullanmadığını bilmeniz gerekir.

Vyvanse yan etkileri

Vyvanse’ye alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Aşağıdakiler varsa derhal doktorunuzu arayın.

kalp problemlerinin belirtileri – göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp atışlarını vurma veya göğsünüzde çırpınma, bayıldığınız gibi hissetme;

psikoz belirtileri – halüsinasyonlar (gerçek olmayan şeyleri görme veya duyma), yeni davranış sorunları, saldırganlık, düşmanlık, paranoya; veya

dolaşım problemleri belirtileri – uyuşma, ağrı, soğuk hissi, açıklanamayan yaralar veya parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda cilt rengi değişiklikleri (soluk, kırmızı veya mavi görünüm).

Serotonin sendromu belirtileri varsa, derhal tıbbi yardım alın: ajitasyon, halüsinasyonlar, ateş, terleme, titreme, hızlı kalp atış hızı, kas sertliği, seğirme, koordinasyon kaybı, bulantı, kusma veya ishal.

Vyvanse çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Bu ilacı kullanırken çocuğunuz normal bir oranda büyümüyorsa doktorunuza söyleyin.

Ortak Vyvanse yan etkileri şunları içerebilir:

  • ağız kuruluğu, iştahsızlık, kilo kaybı;
  • uyku sorunları (uykusuzluk);
  • hızlı kalp atış hızı, gerginlik hissi;
  • baş dönmesi, endişeli veya sinirli hissediyorum; veya
  • bulantı, kusma, mide ağrısı, ishal, kabızlık.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar Vyvanse’yi etkileyecek?

Mide asidi ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın (Alka-Seltzer veya sodyum bikarbonat dahil). Bu ilaçlardan bazıları vücudunuzun lisdexamfetamine emilim şeklini değiştirebilir ve yan etkileri artırabilir.

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere lisdexamfetamine ile etkileşime girebilir. Mevcut tüm ilaçlarınız ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin.


Leave A Reply