Walter Piston Kimdir?

0

Walter Piston kimdir? Senfonileri ve oda müzikleri ile ünlü Amerikalı besteci Walter Piston hayatı ve eserleri.

Walter (Hamor) Piston, (d. 20 Ocak 1894, Rockland, Maine, ABD – ö. 12 Kasım 1976, Belmont, Massachusetts, ABD), senfonileri ve oda müziği ile tanınan ABD’li besteci. ABD’de 20. yüzyıl yeni-klasik üslubunun gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Advertisement

Walter Piston

Massachusetts Sanat Okulu’ndan mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’nde müzik öğrenimi gördü. Ardından Paris’te Nadia Boulanger ve Paul Dukas’tan ders aldı (1924-26). ABD’ye döndükten sonra Harvard’da ders verdi; 1944’te de müzik profesörü oldu. 1960’ta emekliye ayrıldı. Bir öğretim üyesi olarak büyük saygı gören Piston, aralarında Leonard Bernstein’in de bulunduğu öğrencileri aracılığıyla çağdaş Amerikan müziğini önemli ölçüde etkiledi. Principles of Harmonic Analysis (1933; Armoni Çözümlemesinin İlkeleri), Harmony (1941; Armoni), Counterpoint (1947; Kontrpuan) ve Orchestration (1955; Orkestrasyon) adlı dört önemli ders kitabı yayımladı. Yer yer romantik doğal armonikler içeren yeni-klasik üsluptaki bestelerinin belirgin özelliği, yapısal sağlamlığı ve ritimlerindeki canlılıktır.

Program müziği arasında orkestra süiti Three New England Sketches (1959; Üç New England Eskizi) sayılabilir. Sahne için yalnızca The lncredible Flutist (1938; İnanılmaz Flütçü) balesini bestelemiştir. Bestelediği sekiz senfoninin üçüncüsü (1947) ve yedincisi (1960) ile Pulitzer Ödülü’nü aldı. Ayrıca iki keman konçertosu, bir viyola konçertosu, iki piyano için bir konçerto, arp ve yaylı çalgılar orkestrası için bir Capriccio (1963), bir klarnet konçertosu, Lincoln Center Festival Overture (1962; Lincoln Merkezi Festivali Uvertürü) ve yaylı çalgılar dörtlüsü ile orkestra için bir konçerto (1974) besteledi. Oda müziği yapıtları içinde beş yaylı çalgılar dörtlüsü, piyano ve yaylı çalgılar dörtlüsü için bir beşli ve bir nefesli çalgılar beşlisi vardır.

Advertisement


Leave A Reply