Walter Piston Kimdir? Amerikalı Bestecinin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Walter Piston kimdir? Senfonileri ve oda müzikleri ile ünlü Amerikalı besteci Walter Piston hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Walter Piston

Kaynak: commons.wikimedia.org

Walter Piston

Walter (Hamor) Piston, (d. 20 Ocak 1894, Rockland, Maine, ABD – ö. 12 Kasım 1976, Belmont, Massachusetts, ABD), senfonileri ve oda müziği ile tanınan ABD’li besteci. ABD’de 20. yüzyıl yeni-klasik üslubunun gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Massachusetts Sanat Okulu’ndan mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’nde müzik öğrenimi gördü. Ardından Paris’te Nadia Boulanger ve Paul Dukas’tan ders aldı (1924-26). ABD’ye döndükten sonra Harvard’da ders verdi; 1944’te de müzik profesörü oldu. 1960’ta emekliye ayrıldı. Bir öğretim üyesi olarak büyük saygı gören Piston, aralarında Leonard Bernstein’in de bulunduğu öğrencileri aracılığıyla çağdaş Amerikan müziğini önemli ölçüde etkiledi. Principles of Harmonic Analysis (1933; Armoni Çözümlemesinin İlkeleri), Harmony (1941; Armoni), Counterpoint (1947; Kontrpuan) ve Orchestration (1955; Orkestrasyon) adlı dört önemli ders kitabı yayımladı. Yer yer romantik doğal armonikler içeren yeni-klasik üsluptaki bestelerinin belirgin özelliği, yapısal sağlamlığı ve ritimlerindeki canlılıktır.

Program müziği arasında orkestra süiti Three New England Sketches (1959; Üç New England Eskizi) sayılabilir. Sahne için yalnızca The lncredible Flutist (1938; İnanılmaz Flütçü) balesini bestelemiştir. Bestelediği sekiz senfoninin üçüncüsü (1947) ve yedincisi (1960) ile Pulitzer Ödülü’nü aldı. Ayrıca iki keman konçertosu, bir viyola konçertosu, iki piyano için bir konçerto, arp ve yaylı çalgılar orkestrası için bir Capriccio (1963), bir klarnet konçertosu, Lincoln Center Festival Overture (1962; Lincoln Merkezi Festivali Uvertürü) ve yaylı çalgılar dörtlüsü ile orkestra için bir konçerto (1974) besteledi. Oda müziği yapıtları içinde beş yaylı çalgılar dörtlüsü, piyano ve yaylı çalgılar dörtlüsü için bir beşli ve bir nefesli çalgılar beşlisi vardır.

Kaynak 2

Walter Piston

Walter Piston (Rockland, Maine, 20 Ocak 1894 – Massachusetts, 12 Kasım 1976), Amerika Birleşik Devletleri’nden bir besteci ve müzik teorisyeniydi.

Armoni Üzerine İncelemesi, dünyadaki müzik okullarında referans müzik teorisi kılavuzlarından biri olmaya devam ediyor.

Advertisement

Walter Piston 1920’den 1924’e kadar Harvard Üniversitesi’nde öğrenciydi. Parlak bir öğrenci, Paris’te okumasına izin veren bir burs kazandı ve 1924’ten 1926’ya kadar Nadia Boulanger ile birlikte çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra öğretmenlik yaptı. 1944’te kompozisyon profesörü olarak atandığı Harvard Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde 1959’a kadar ders verdi.

İlk olarak 1920’lerde Boulanger’ın kozmopolit estetiğinden etkilenen Piston, neoklasik bir üslupla, ayıklığa eğilimli bir stil benimsedi. Diğer eserlerinin yanı sıra çeşitli enstrümanlar için sekiz senfoni ve birçok konçerto besteledi.

En dikkate değer mezunları arasında besteci ve şef Leonard Bernstein, besteci Elliott Carter, piyanist Noël Lee, besteci Leroy Anderson ve besteci ve piyanist Frederic Rzewski bulunmaktadır.


Leave A Reply