Washington Irving Kimdir?

0
Advertisement

Washington Irving kimdir? Washington Irving hayatı, biyografisi, çalışmaları, eserleri hakkında bilgi.

Washington IrvingWashington Irving; ( 1783 – 1859)

Tanınmış Amerikan tarihçisi, makale ve hikâye yazarıdır. Amerika dışında da ün kazanan ilk Amerikalı yazar olması bakımından da Amerikan edebiyatında ayrıca önemli bir yeri vardır. Amerikan edebiyatının gerçekte Washington Irving’le başladığını kabul edenler çoktur. Washington Irving, New York’ta doğdu. O günlerde New York 25.000 nüfuslu küçük bir şehirdi. Irving’in babası Amerika’ya göç etmeden önce İskoçyalı bir denizciydi. Amerika’ya geldikten sonra hayatını ticaretle kazanmaya başlamıştı. Washington Irving, on bir çocuklu ailenin en küçük çocuğu idi. Küçük yaşta okumaya merak sarmıştı. Ağabeyleri dfe onu bu yolda teşvik ettiler. On altı yaşına kadar okula gitti. 1802’de, New York’ta çıkmakta olan «Morning Cronicle» gazetesine Jonathan Oldstyle takma adıyla yazılar göndermeye başladı. Bu arada genç yazarın sıhhati bozulduğu için ağabeyleri onu Avrupa’ya göndermeyi uygun buldular.

Washington Irving, iki yıl Fransa’yı, İtalya’yı, İngiltere’yi karış karış dolaştı. Avrupa ülkelerinin geleneklerini, edebiyatını, kültürünü iyice benimsemiş, sıhhatini de düzeltmişti. Amerika’ya döndüğünde, ağabeyleri «Salmagundi» adında bir dergi çıkarmaya başlamışlardı. Washington Irving de buraya yazı veriyordu. Bu arada, genç yazar beklenmedik bir felâketle karşılaştım Çok sevdiği nişanlısı Mathilda Hoffmann, kısa bir hastalıktan sonra öldü. Washington Irving nişanlısının yasını ömrünün sonuna kadar tuttu, onun bir tutam saçını da ölümüne kadar iç cebinde taşıdı, kimseyle de evlenmedi. Kendini tamamen yazılarına verdi. Biraz avunmak için «Knickerbocker’s History of New York» adındaki eserini tamamladı. Kitaba Knickerbocker imzasını atmıştı ama, eseri onun yazdığı çok geçmeden anlaşıldı. 1820′ de «Sketch Book» adındaki ünlü eserini yayınladı.

Irving’in İngiltere’de pek çok dostu vardı. Ünlü İngiliz yazarı Sir Walter Scott da bunlardan biriydi. Scott’un İngiliz folkloru ile ilgilenmesi Irving’de de Amerikan folkloru ile ilgilenmek hevesini uyandırdı. New York’a yerleşmiş olan Hollandalılar’ı alaya alarak «Rip Van Winkle» yi yazdı. Daha sonra «The Legend of Sleepy Hollow» yayınlandı. Her iki masal da okullarda bugün bile en iyi hikâye örnekleri olarak okutulmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply