Wernher von Braun Kimdir? Alman Roket Uzmanı ve Bilim İnsanının Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Wernher von Braun kimdir ve ne yapmıştır? Başarılı roket ve silah uzmanı mühendis bilim insanının başarıları, çalışmaları ve astronomiye katkıları.

Wernher von Braun

Kaynak: commons.wikimedia.org

Wernher von Braun, önce Almanya ve sonra Amerika Birleşik Devletleri için roket teknolojisi üzerinde çalışan bir Alman mühendisdi. Wernher von Braun, II.Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde roketçilik ve jet itki üzerinde çalışan en önemli Alman silah uzmanlarından biriydi. Roketin askeri kullanımını onaylamadı ve 1945’te Amerikan birliklerine isteyerek teslim oldu ve sonunda Alabama’daki ABD Ordusu Mühimmat Güdümlü Füze Projesi’nin teknik direktörü oldu. Ayrıca ülkenin uzay programı için roketçilikten de sorumluydu.

İlk yıllar

Wernher von Braun, 23 Mart 1912’de Almanya’nın Wirsitz kentinde (şimdi Wyrzysk, Polonya) zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta annesinin bir teleskop almasından sonra, von Braun astronomi tutkusu geliştirdi. 1925’te, o zamanlar ailesiyle birlikte Berlin’de yaşayan von Braun, Hermann Oberth‘in Uzay Araştırmaları ile ilgili konular olarak bilim ve matematiği daha iyi anlama arzusunu teşvik eden Die Rakete zu den Planetenrumen’ı (“Gezegenler Arası Uzaya Roket”) okumaya başladı. . Çalışmalarına olan yeni bağlılığıyla von Braun, en iyi öğrenci oldu.

Von Braun 1920’lerin sonlarında Berlin Teknoloji Enstitüsü’ne kaydoldu ve 1932’de makine mühendisliği alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Daha sonra fizik okumak için Berlin Üniversitesi’ne kaydoldu. Von Braun, lisansüstü eğitimini tamamlarken roketçilik üzerine derinlemesine araştırma yaptı ve bunun için Almanya Ordnance Departmanından burs aldı. Bursu, Von Braun’un araştırmasını Berlin’den çok uzak olmayan bir araştırma istasyonunda, Ordu Donatım Dairesi’nin silahlı kuvvetleri departman başkanı Kaptan Walter Dornberger’in katı yakıtlı roket tesisinin yanında finanse etti. 1934’te Berlin Üniversitesi’nden fizik alanında doktora derecesi aldı. Aynı yıl, von Braun iki sıvı yakıtlı roketi 2,5 milden fazla başarıyla fırlatan bir gruba liderlik etti.

Almanya’da Son Yıllar

1940’ların başında Almanya’nın kuzeydoğusundaki bir köy olan Peenemünde’deki yeni bir tesise taşınan von Braun, Dornberger ve ekibinin geri kalanıyla yeniden başarılı bir şekilde roket fırlatmanın yanı sıra süpersonik uçaksavar füzesi Wasserfall ve A-4 balistik füzeyi geliştirmek için çalıştı. A-4, “İntikam Silahı 2” anlamına gelen “V-2” olarak tanındı. Adolf Hitler kısa süre sonra V-2’yi askeri amaçlarla kullanmakla ilgilenmeye başladı (Almanya 1939’da Polonya’yı işgal ederek II.Dünya Savaşı’nı başlatmıştı) ve von Braun, Gestapo Şefi Heinrich Himmler’in V-2 projesini devralma girişimiyle işbirliği yapmayı reddettiğinde, casusluk suçlamasıyla hapse atıldı. Ancak kısa bir süre sonra Hitler, von Braun’u kişisel olarak serbest bıraktı. Von Braun’dan hiçbir zaman onay almamasına rağmen, Alman kuvvetleri 1944’te İngiltere’ye karşı V-2 uçan bombayı konuşlandırdı.

Wernher von Braun

Kaynak: commons.wikimedia.org

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmaları

Wernher von Braun, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın V-2 roket programında çalıştı ve daha sonra ABD’ye göç etti. Burada NASA’nın uzay programında önemli bir rol oynadı ve insanlı Ay görevlerinin tasarımında ve yönetiminde liderlik yaptı.

Advertisement

1945’te von Braun – kardeşi Magnus ve von Braun’un tüm roket ekibinin yanı sıra – Amerikan birliklerine isteyerek teslim oldu. ABD Ordusu ile bir yıllık sözleşme imzalayan von Braun, Amerika’ya uçtu ve burada 1952’de Alabama’daki ABD Ordusu Mühimmat Güdümlü Füze Projesi’nin teknik direktörü oldu. Orada, eski direktör Dr. William H. Pickering ile birlikte çalıştı. JPL ve Dr. James A. van Allen, 31 Ocak 1958’de ilk Amerikan yapay uydusu Explorer I’i başarıyla fırlatan ekibin ayrılmaz bir parçasıydı. Ayrıca, onun yönetiminde Jupiter Orta Menzilli Balistik Füze (IRBM) ve Pershing füzesi geliştirildi. Bu dönemde, Von Braun, 1955’te yasal bir ABD vatandaşı oldu.

1960’dan 1970’e kadar Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Marshall Uzay Uçuş Merkezi müdürü olarak von Braun, 1969’da Apollo 8 ay yörüngesi için Saturn IB ve Saturn V uzay araçlarının yanı sıra Saturn I roketini geliştirdi. 1970’te NASA planlama Bölümü Başkanı oldu.

1972’de, von Braun, havacılık şirketi Fairchild Industries, Inc.’de başkan yardımcısı oldu. Birkaç yıl sonra, uzay faaliyetlerine halk desteği sağlamayı amaçlayan Ulusal Uzay Enstitüsü’nü kurdu.

Ölüm ve Mirası

Von Braun 16 Haziran 1977’de öldü. Uzun kariyeri boyunca, von Braun birçok ABD onurunun yanı sıra dünya çapındaki profesyonel topluluklardan ödüller aldı. Roket bilimi ve fiziği üzerine çeşitli çalışmalar yazdı ve ortak yazarlık yaptı. Bugün, von Braun, Amerika Birleşik Devletleri’nde roketçilik ve jet itki alanındaki en önemli silah uzmanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Wernher von Braun Bilime Olan Katkıları ve Keşifleri Nelerdir?

Wernher von Braun, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın V-2 roket programında çalıştı ve daha sonra ABD’ye göç etti. Burada NASA’nın uzay programında önemli bir rol oynadı ve insanlı Ay görevlerinin tasarımında ve yönetiminde liderlik yaptı.

Von Braun’ın bilime olan katkıları arasında şunlar yer alır:

Advertisement
  1. V-2 Roketi: II. Dünya Savaşı sırasında von Braun, Nazi Almanyası’nın V-2 roket programının lider mühendisiydi. Bu roket, modern roket teknolojisinin geliştirilmesine önemli katkılar sağladı.
  2. Uzay Araştırmaları: Von Braun, II. Dünya Savaşı sonrasında ABD’ye göç ettikten sonra, uzay araştırmalarına büyük katkılarda bulundu. İnsanlı uzay görevlerinin tasarımı ve yönetimi konusunda öncü bir rol oynadı.
  3. Saturn V Roketi: Von Braun, Apollo Ay görevleri için kullanılan Saturn V roketinin tasarımında önemli bir rol oynadı. Bu roket, Ay’a insansız ve insalı olarak iniş yapmak için kullanıldı.
  4. Mars Keşfi: Von Braun, Mars keşfi için önerdiği tasarımlarla da bilim dünyasında tanınır. Önerdiği tasarımların bazıları, Mars keşfi programının temelini oluşturdu.
  5. Yüksek İrtifa Araştırmaları: Von Braun, yüksek irtifa atmosferinde yapılan araştırmaların da öncüsü oldu. Bu araştırmalar, uzay keşfinin yanı sıra havacılık ve meteoroloji gibi birçok alanda kullanıldı.

Ancak, von Braun’ın V-2 roketi programı sırasında savaş suçları işlediği ve insan hakları ihlallerine karıştığı iddiaları da vardır. Bu nedenle, von Braun’ın bilimsel çalışmaları hala tartışmalıdır.


Leave A Reply