Wilhelm Conrad Röntgen’in Bilime Dair Ünlü Sözleri Alıntıları

0
Advertisement

X Işınlarını (Röntgeni) keşfeden ünlü bilimadamı Wilhelm Conrad Röntgen’in hayat ve bilime dair söylediği ünlü sözleri, resimli sözleri, alıntıları

Wilhelm Conrad Rontgen

Wilhelm Conrad Röntgen

Wilhelm Röntgen Prusya’da Lennep’te zengin bir tüccar ailesinin tek evladıydı. Bir teknik okulda öğretmenlik yaptı, Zürih Üniversitesi’nde okudu ve 1872’de Anna Ludwig’le evlendi. Yıllarca süren deneylerden sonra 1895’te X-ışınlarını buldu. Elektriği cam bir tüpteki gazlar arasından geçirerek sonuçta görünmeyen bir radyasyonun çıktığını saptadı.

Röntgen X ışınlarının deri ve bazı metal yüzeylerden geçtiğini ve fotoğraf filmi üzerinde bir görüntü bıraktığını buldu. Modern tıpta çok büyük etkisi olan bu keşfiyle çok ünlü oldu. Ancak çalışması konusunda utangaç ve çok alçak gönüllüydü ve kamuoyunun gözünde olmak yerine Alplere tırmanmayı tercih ederdi.

Sözleri

  • ***Büyük keşifler yanlışlıkla halkın düşündüğünden daha az sıklıkla yapılır.
  • ***Eğer el deşarj tüpü ile ekran arasında tutulursa, kemiklerin daha koyu gölgesi elin kendisinin biraz koyu gölge görüntüsünde görülür … ve onları diğer ışınlardan ayırmak için onlara ‘X-ışınları’ diyeceğim.

Wilhelm Conrad Rontgen Sözleri

***Ben düşünmedim; Denedim.
  • ***Benim için fotoğrafçılık yolun sonuydu, ama onu en önemli şey yaptılar.
  • **Yapacak çok şey var ve meşgulüm, çok meşgulüm.
  • ***Röntgen, şimdiye kadar tanıdığımız en küçük dalgalara kıyasla aşırı darlık titreşimleri sırasını ve maddi evrenin oluşturulduğu atomların merkezleri arasındaki mesafelerle karşılaştırılabilecek boyutları tanımıştır; ve burada frekans sınırına ulaştığımızı varsaymak için hiçbir neden yok.

Wilhelm Conrad Rontgen Sözleri

Advertisement
***İlk bakışta yeni bir tür görünmez ışık gibiydi. Açıkça görülüyor ki, kayıt dışı bir şey vardı.
  • ***Yeni ışın türlerinin varlığını keşfettikten sonra tabii ki ne yapacaklarını araştırmaya başladım. Testlerden kısa süre önce ışınların bugüne kadar bilinmeyen bir seviyeye nüfuz eden gücü olduğu ortaya çıktı.
  • ***Ne göreceğimizi göreceğiz. Şimdi başlıyoruz; gelişmeler zamanında takip edilecektir.
  • ***Ben bir peygamber değilim, peygamberliğe karşıyım. Araştırmalarımı sürdürüyorum ve sonuçlarım doğrulanır doğrulanmaz onları herkese açık hale getireceğim.
  • ***Etkisinin tüpten gelmiş olması gerektiğini varsaydım, çünkü karakteri başka hiçbir yerden gelemeyeceğini gösterdi.
  • ***Siyah kartondan bir kalkanla kaplı bir Crookes tüpüyle çalışıyordum. Orada bir parça baryum platino-siyanür kağıdı vardı. Tüpten bir akım geçiyordum ve kağıt boyunca tuhaf bir siyah çizgi fark ettim.


Leave A Reply