Willard Libby Kimdir? Karbon 14 Yöntemini Bulan Amerikalı Kimyacının Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Willard Libby kimdir? Karbon-14 yöntemini bulmuş olan Amerikalı kimyager Willard Libby biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve bilime katkıları hakkında bilgiler.

Willard Libby

Kaynak : wikipedia.org

Willard Libby; (17 Aralık 1908 – 8 Eylül 1980), Amerikalı kimyager. 17 Aralık 1908’de Colorado, Grand Valley’de doğdu. Sırasıyla karbon ve hidrojenin radyoaktif izotopları olan karbon-14 ve trityum üzerinde çalışarak, bilim adamlarının maddelerin yaşını doğru bir şekilde belirlemelerini sağlayan radyokarbon tarihleme yöntemini keşfetti. Yaklaşık 50.000 yıl öncesine kadar yaşlı malzemelerde bu yöntem kullanılabilmektedir. Willard Libby, 1960 yılında “karbon-14’ü arkeoloji, jeoloji, jeofizik ve diğer bilimlerde bir zaman ölçer olarak kullanma yöntemi nedeniyle” Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

Bilime Katkıları:

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde Libby, doğal olarak oluşan elementlerin radyoaktivitesini ve nötronların çeşitli malzemelerle etkileşimlerini inceledi. Bu çalışmalar, zayıf radyoaktivitenin saptanmasını ve ölçülmesini içeriyordu.

1940’ta Libby’nin iki öğrencisi karbon-14 izotopunu izole etti. Üst atmosferi bombalayan kozmik ışınların havadaki reaktif nitrojen ile birleşerek karbon-14 oluşturduğu bulundu. Bu radyoaktif karbonun izleri tüm karbondioksitte bulunur. Bu nedenle, tüm bitkiler tarafından ve hayvanlar bitki yaşamına bağlı olduğundan, tüm hayvanlar tarafından asimile edilir.

Canlılar, aldıkları karbon-14 miktarı ile dışarı atılan miktar arasında bir denge kurarlar. Ölümden sonra artık karbon-14 almazlar ve içerdikleri karbon-14 çürümeye başlar. Karbon-14, 5.770 yıllık nispeten uzun yarı ömre sahip olduğundan, Libby (1947), karbon içeren malzemelerin yaşının, hala kalan karbon-14 konsantrasyonunun ölçülmesiyle belirlenebileceğini düşündü ve kısa sürede bunu kanıtlayabildi.

Libby, su kaynakları için hidrojenin radyoaktif izotopu olan trityumu da kullandı. Diğer ilgi alanları arasında “sıcak atom” kimyası ve radyoaktif izleyicilerin izotop olarak kullanımı yer alıyordu.

Advertisement

Hayatı

Willard Libby, 1931’de lisans derecesini ve 1933’te doktora derecesini aldığı Berkeley’deki California Üniversitesi’ne katıldı. 1941’e kadar öğretmenlik yapmak için Berkeley’de kaldı. 1941’den 1945’e kadar Columbia Üniversitesi’nde Manhattan Projesi üzerinde çalıştı. Atom bombasının geliştirilmesinde temel bir adım olan uranyum izotoplarının ayrılması için gazlı difüzyon sürecinin geliştirilmesine yardımcı oldu.

1945’ten 1954’e kadar Libby, Chicago Üniversitesi’nde kimya profesörü ve üniversitenin Nükleer Araştırmalar Enstitüsü’nün bir üyesiydi. ABD Atom Enerjisi Komisyonu üyesi olarak beş yıl sonra, Los Angeles’taki California Üniversitesi’ne kimya profesörü olarak katıldı. 1962’de aynı zamanda üniversitede Jeofizik ve Gezegen Fiziği Enstitüsü’ne müdür olarak atandı.


Leave A Reply