Willem Einthoven Kimdir? 1924 Nobel Ödülü Sahibi Hollandalı Fizyolog Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Willem Einthoven kimdir? EKG mekanizmasını keşfetmiş Hollandalı fizyolog Willem Einthoven biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve bilime katkıları hakkında bilgiler.

Willem Einthoven; (1860-1927), “Elektrokardiyogramın mekanizmasını keşfettiği için“1924 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görülen Hollandalı fizyolog.

1903 yılında Einthoven ilk tel galvanometreyi geliştirdi. Bir manyetik alan boyunca gerilmiş hassas bir iletken iplikten oluşuyordu. İplikten akan bir elektrik akımı, akımın gücüyle orantılı sapmanın boyutuyla, manyetik kuvvet çizgilerinin yönüne dik açılarda sapmasına neden oldu. Tel galvanometrenin küçük miktarlardaki akıma tepki vermedeki inceliği, Einthoven’ın kalp hareketinin yol açtığı küçük ve değişken elektrik akımını algılayıp kaydedebilen bir elektrokardiyograf yapmasını mümkün kıldı. Cihazını sürekli geliştiren Einthoven, kayıtların çeşitli tepe ve dip noktalarının önemini araştırdı ve 1906’da kayıtları çeşitli kalp hastalıklarıyla ilişkilendiriyordu.

Einthoven, 22 Mayıs 1860’ta Java, Semarang’da doğdu. Doktora derecesini 1885’te Utrecht Üniversitesi’nden aldı. Hemen Hollanda Leiden Üniversitesi’nde fizyoloji profesörlüğüne atandı ve burada ölümüne kadar kaldı. Ölüm tarihi 29 Eylül 1927’dir.

Erken bir EKG cihazı

Erken bir EKG cihazı (Kaynak: wikipedia.org)

Çalışmaları ve Bilime Olan katkıları

Einthoven’dan önce, kalbin atmasının elektrik akımları ürettiği biliniyordu, ancak o zamanın aletleri bu fenomeni doğrudan kalp üzerinde elektrot plakaları olmadan yeterince ölçemezdi. Orada eklem mekaniği öğreten anatomist Willem Koster(1834-1907), belirleyici bir etki yaptı. Einthoven’ın tıbbi çalışmaları sırasında dirsek eklemi üzerine “aday” tezini (yaklaşık olarak Anglo-Sakson Bilim Lisans derecesine eşdeğer) yazmaya olan ilgisini ateşleyen kişiydi. Belirli bir durum onu ​​oraya yönlendirdi: spor antrenmanı sırasında yaşadığı bir bilek kırığıydı. Zorla hareketsizleştirme, düşünmesini sağlar ve el hareketlerine ve omuz ve dirseğin eklem işlevlerine olan ilgisini ortaya çıkarır. Çalışmasının son yıllarında, iki profesör Einthoven’ın bilimsel ilgilerini etkilemiştir : Gasthuis voor Ooglijders» Utrecht’te ve aynı zamanda yakın işbirliği içinde çalıştığı ve yönlendirmesi altında renk varyasyonlarıyla stereoskopi üzerine araştırmasını teşvik eden büyük fizyolog Franciscus Cornelis Donders (1818-1889) (Kleurverschil, Stereoskopi), fenomeni farklı uzunluklardaki kırmızı ve mavi ışık dalgalarından açıklıyor.

1901’in başlarında, bir dizi prototip telli galvanometreyi tamamladı. Bu cihaz, güçlü elektromıknatıslar arasından geçen bir telden iletken bir filaman kullandı. Filamentten bir akım geçtiğinde, akımın yarattığı manyetik alan ipin hareket etmesine neden olabilir. İp üzerindeki bir ışık parlaması, fotoğraf kağıdı üzerinde hareketli bir gölge olarak gösterildi, sürekli bir eğri oluşturdu ve ipin hareketini gösterdi. Orijinal makine, çalışması için beş kişi gerektiren ve 250 kilogram olarak hesaplanan bir ağırlıkla güçlü elektromıknatısların soğutulması için suya ihtiyaç duyuyordu. Bu cihaz, standart galvanometrenin hassasiyetini artırdı, böylece et ve kemiğin izolasyonuna rağmen kalbin elektriksel aktivitesini ölçebildi.

Advertisement

1901’de sicim galvanometresi ile deneyimlerini ve kardiyak potansiyelleri kaydetmek için yararlılığını bildiren ilk bilimsel makalesini yayınladı (“ Un nouveau galvanométre “. Arch Néerland Sci exactes naturelles , Seri 2, 6:625-633). Beş yıl sonra, “ Le telecardiogramme ” (1906) makalesinde elektrokardiyogramın klinik uygulamalarını ayrıntılı olarak anlattı . Arch Int Physiol . 4:132-164. Bu makale, kardiyolojik analizdeki bu temel araç hakkında o zamandan beri gelişen olağanüstü bilgi çığının temellerini attı.

1902’de Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi’ne üye oldu. Çalışmaları ona 1924’te Nobel Tıp Ödülü’nü kazandırdı.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply