Władysław Orkan Kimdir?

0
Advertisement

Władysław Orkan kimdir ve ne yapmıştır? Polonya’lı şair ve yazar Władysław Orkan hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Władysław Orkan

Władysław Orkan

Władysław Orkan Kimdir?

Władysław Orkan; asıl adı Franciszek Smreczynski (d. 27 Kasım 1875, Porçba Wielka, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu – ö. 14 Mayıs 1930, Krakow, Polonya), Polonyalı şair ve yazardır.

Yoksul bir köylü ailesinin çocuğuydu. İyi bir öğrenim göremedi. Yapıtlarının çoğu doğduğu yörede geçer ve oranın doğal güzellikleriyle dağ köylülerinin yoksul yaşamını anlatır. İlk kitabı Nowete (1898; Öyküler) ile bunu izleyen Komornicy (1900; Yarıcılar), doğup büyüdüğü Tatra bölgesindeki köy yaşamının doğalcı tasvirlerini içerir. Orkan daha sonra, Yeni Polonya adıyla bilinen siyasi ve edebi hareketten etkilenerek, yoksul dağ köylülerinin varlıklı çiftçiler tarafından sömürülmesine karşı çıkan Wroztokach (1903; Dağ Vadilerinde) ve Podhale’ye ilk yerleşenlerin şiirsel öyküsü niteliğindeki Drzewiej (1912; Bir Zamanlar) adlı yapıtlarını yazdı.

I. Dünya Savaşı başlayınca Polonya ordusuna gönüllü olarak katıldı. Listy ze wsi (1925-27, 2 cilt; Köyden Mektuplar) adlı yapıtı, Polonya’nın o günkü ve gelecekteki durumu üzerine sosyolojik gözlemler içerir.


Leave A Reply