X Işını Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0
Advertisement

X ışını nedir, ne işe yarar? X ışını nerelerde kullanılır, ne zaman ve kim tarafından bulunmuştur? X ışını hakkında bilgi.

X IŞINI

X ışınları birçok katı maddeden geçebilen bir enerji biçimidir. X-ışınlarını vücudun ve makinelerin içini gösterebilmek için ve bazı kanserleri öldürebilmek için kullanırız.

Eğer bir kemiğiniz kırılırsa, büyük olasılıkla hastaneye röntgen çektirmek için gidersiniz. Bir röntgen imajı doktorun kırığın veya hasarın nerede olduğunu görmesine olanak tanır. Özel bir makine dar bir X-ışınını vücudun araştırılan bölgesine yönlendirir. Işık dalgalarının tersine, X-ışınları vücudun yumuşak bölgelerinden geçebilir. Örneğin; deri ve kaslar.

X-IŞINI İMAJ

X-ışını vücudun diğer tarafına ulaştığında, fotoğrafik bir tabakaya çarpar ve burada bir imaj oluşturur. Kemikleriniz ve dişleriniz ağır ve yoğun olduğundan, x-ışınlarını engeller. Böylece X-ışını imajında boşluklar oluşur. Eğitimli insanlar bu boşluk bölümlere bakarak, iskeletinizin biçimini tam olarak anlayabilirler.

x-isini

Advertisement

YUMUŞAK DOKU

Bazen doktorlar X-ışınlarını vücudunuzun daha yumuşak ve daha hafif bölümlerine bakmak için de kullanırlar. Karaciğer ve sidik torbası gibi. Bunu yapmak için size baryum sülfat adı verilen özel bir kimyasal madde enjekte ederler. Bu madde X-ışınlarını engeller. Vücut bu maddeyi birkaç saat içinde atar.

♦ X ışını ışınımı Alman fizikçi Wilhelm Roentgen (1845-1923) tarafından keşfedilmiştir. Wilhelm Roentgen, 1901 yılında ilk Nobel Fizik Ödülünü almıştır.

♦ Yüksek dozlarda x ışını vücut hücrelerine zarar verir. X ışınlarının zararlı etkileri genellikle kanser tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Güçlü x ışınları bir tümörün içindeki hücrelere yönlendirilir ve onları öldürür.

MAKİNELER VE KRİSTALLER

X-ışınları yalnızca insanların içine bakmak için kullanılmaz. Belli başla makinelerin içini incelemek için de kullanılır. Örneğin, uçak yapımcıları da çeşitli makine parçalarının içinde çatlak olup olmadığını, x-ısını imajlarını kullanarak anlarlar. Kimyagerler kristallerin x-ışını imajlarını çekerler. Bunları, kristallerin iç yapılarındaki sıçramaları üzerinde yaptıkları çalışmalarda kullanırlar. Kristallerin içindeki atomların nasıl sıralandığını anlamalarında yardımcı olur.

Advertisement

♦ Bir x-ışını makinesinde, sıcak tel elektron akımı üretir. Bunlar, X-ışını açığa çıkararak bir tungsten metal hedefe ateşlenir. Bazıları hastanın vücudundan geçerek bir film veya floresan ekran üzerine bir imaj oluşturur.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply