Xanax İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Xanax ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Xanaxın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Xanax neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Xanax

Xanax

Xanax nasıl kullanılır?

Xanax (alprazolam) bir benzodiazepindir. Alprazolam, beyindeki anksiyete hastalarında dengesiz olabilecek kimyasalları etkiler.

Xanax, anksiyete bozukluklarını, panik bozukluklarını ve depresyonun neden olduğu anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılır.

Xanax, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Advertisement

Alprazolam almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Dozaj, tıbbi durumunuza, yaşınıza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. İlaç iyi çalışmaya başlayana kadar dozunuz kademeli olarak artırılabilir. Yan etki riskini azaltmak için doktorunuzun talimatlarını yakından izleyin.

Xanax ne için kullanılır?

Aniden bu ilacı kullanmayı bırakırsanız, yoksunluk belirtileri (nöbetler gibi) olabilir. Yoksunluğun önlenmesine yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Alprazolam’ı uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluk daha olasıdır.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, tükürük üretiminde artış veya cinsel dürtü / yetenekte değişiklik meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesini en aza indirmek için, oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: zihinsel / ruh hali değişiklikleri (halüsinasyonlar, intihar düşünceleri gibi), konuşma bozukluğu veya konuşma zorluğu, koordinasyon kaybı, yürüme zorluğu, hafıza sorunları.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alın: gözler veya ciltte sararma, nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Alprazolam almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de: şiddetli akciğer / solunum problemleri (KOAH, uyku apnesi gibi), karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kişisel veya aile geçmişinde bir madde kullanım bozukluğu (aşırı kullanım gibi) / alkol bağımlılığı veya bağımlılığı), glokom.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle koordinasyon ve uyuşukluk kaybına daha duyarlı olabilir. Bu yan etkiler düşme riskini artırabilir.

Alprazolam, doğmamış bir bebeğe zarar verme potansiyeli nedeniyle hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kava, sodyum oksibat.

Diğer ilaçlar alprazolamın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da alprazolamın nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol), simetidin, bazı anti-depresanlar (fluoksetin, fluvoksamin, nefazodon), HIV (delavirdin, proteaz inhibitörleri gibi), makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi), rifamisin (rifabutin gibi), St.John’s wort, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (fenitoin gibi) ve diğerleri.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alındığında ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), uyku veya anksiyete için diğer ilaçlar (diazepam, lorazepam, zolpidem), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Sigara içmek bu ilacın kan seviyelerini azaltır. Sigara içiyorsanız veya yakın zamanda sigara içmeyi bıraktıysanız doktorunuza söyleyin.


Leave A Reply