Xolair İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Xolair ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Xolair yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Xolair neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Xolair

Xolair

Kullanımları

Omalizumab, yıl boyunca alerjenlere bağlı astımın neden olduğu semptomları (hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi) kontrol etmek ve önlemek için kullanılır. Astım semptomlarını kontrol etmek normal aktivitelerinizi sürdürmenize yardımcı olur ve işten veya okuldan kaybedilen zamanı kısaltır. Omalizumab ayrıca (kronik idiyopatik ürtiker-CIU) tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilacın etkili olabilmesi için düzenli olarak kullanılması gerekir. Hemen çalışmaz. Astım atağı meydana gelirse, hızlı tahliye cihazınızı (albuterol, salbutamol gibi) reçete edildiği gibi kullanın.

Xolair Flakon nasıl kullanılır?

Omalizumab’ı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilaç, genellikle astım tedavisi için 2 veya 4 haftada bir ve CIU tedavisi için her 4 haftada bir, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi bir sağlık uzmanı tarafından cilt altına enjekte edilir. Astım tedavisi için dozaj, tedaviye başlamadan önce kilonuza ve laboratuvar test sonuçlarına bağlıdır. Tedavi sırasında kiloda büyük değişiklikler varsa doktorunuza danışın. Dozunuzun ayarlanması gerekebilir. CIU tedavisi için dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak almalısınız. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bir sonraki dozu ne zaman alacağınızı takip etmek için takviminizi işaretleyin.

Astım belirtileriniz kötüleşirse veya hızlı tahliye inhalerinizi normalden daha fazla veya reçete edilenden daha sık kullanıyorsanız hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Enjeksiyon bölgesinde kaşıntı, morarma, kızarıklık, ağrı veya şişme oluşabilir. Baş ağrısı da ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Olağandışı topaklar / mol / cilt değişiklikleri, uyuşma / kolların / bacakların karıncalanması, nefes darlığı, kan öksürme, kas / eklem ağrısı, enfeksiyon belirtileri (örneğin gitmeyen boğaz ağrısı, ateş, öksürük) oluşursa hemen doktorunuza başvurun.

Göğüs / çene / sol kol ağrısı, olağandışı terleme, vücudun bir tarafında zayıflık, ani görme değişiklikleri, karışıklık, konuşma güçlüğü, bacaklarda ağrı / kızarıklık / şişlik dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Omalizumab’ı kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (lateks gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply