Ya Başlamamalı Ya Bitirmeli Kompozisyon

0

Ovidius’un Ya Başlamamalı Ya Bitirmeli sözü ile ilgili kompozisyon örneği. Elindeki işi bitirmek konulu kompozisyon.

Anafikir : Ele alınan işi mutlaka bitirmelidir.

Advertisement

Ya Başlamamalı Ya Bitirmeli;

Çevreye şöyle bir göz atacak olursanız, her an bir şeye heves edip harekete geçen, sonra yarım bırakan insanların çoğunluğu kapladığını göreceksiniz. Böylelerine maymun iştahlı denir. Hiç şüphesiz maymun iştahlılık, insanın en basit zaaflarından biridir; ruh derbederliğinin, başıboşluğun da bir ifadesi sayılır.

Böyle olur olmaz heveslerin yarıda bırakılmasından sonra ruhda açılan boşlukların karanlığına, huzursuzluğuna düşmeden önce, şöyle kendi tutumumuz ve davranışlarımız üzerine düşünelim. Şikâyetlere başlamadan önce kendimizi yargılayalım. İçinde bulunduğumuz boşluklar kaderin bir cilvesi midir, yoksa kendi kaprislerimizin bir sonucu mudur?

Unutmayalım ki, başı boş, gayesiz ve faydasız yaşayalım diye gelmedik dünyaya. İyi olmak, bir iş yapmak, fayda sağlamak gibi çeşitli amaçlarımız olmalı. İnsan olarak, üstün bir yaratık olarak da tuttuğunu koparabilmeli. Ruhu gereksiz heveslerden, kararsızlıklardan, yersiz bunalımlardan kurtarabilmeli.

Advertisement

Bir işe başlamak, bir karar vermektir. Yarım bırakmak bir karardan dönmektir. Kararında durmamak sakat bir karakterin, zayıf bir kişiliğin belirtisidir. Böyle insanlar hayatta hiç bir alanda başarı sağlayamazlar. Ömürleri «ah» larla, «vah»larla, «keşke»lerle dolu olarak bomboş geçer. Hiç şüphesiz, kendine ve topluma faydalı olmak isteyen eğitilmiş, sağlam karakterli insanların özendiği bir yaşama şekli değildir bu.

Karakter de bir takım tecrübeler ister. Başlanan işi ne pahasına olursa olsun bitirmek alışkanlığını kazanmak karakter gelişmesinde ve mutlulukların yaratılmasında büyük rol oynar.


Leave A Reply