Yaban Mersininin Sağlığa Yararları ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Yaban mersini nedir? Yaban mersininin beslenmedeki yeri ve sağlığımıza olan faydaları nelerdir? Yaban mersininde yer alan maddeler nelerdir?

Yaban Mersini

Kaynak: pixabay.com

Adını koyu mavi renginden alan yaban mersini (vaccinium corymbosum), Kuzey Amerika’ya özgü az sayıdaki meyveden biridir. Vaccinium cinsi kızılcık ve yaban mersini dahil 450’den fazla tür içerir.

Beslenme

Yaban mersini sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda kalorisi düşüktür ve vitaminler , lifler , manganez , demir ve antioksidanlarla doludur . Meyveler ve yapraklar, nesiller boyunca sindirim bozukluklarını tedavi etmek ve önlemek, dolaşımı iyileştirmek, göz sağlığını korumak ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılan bir dizi tıbbi özelliğe sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa’daki bilimsel araştırmalar, yaban mersininin inanılmaz sağlık faydalarını ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Her 1/2 fincan taze yaban mersini porsiyonu, iki ana kaynaktan 11 g karbonhidrat içerir: diyet lifi ve basit şekerler . Bir porsiyon yaban mersini, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 10’unu ve ayrıca önerilen günlük demir miktarının yüzde 2’sini içerir . C vitamini kollajen oluşumuna yardımcı olur, sağlıklı diş etleri ve kılcal damarların korunmasına yardımcı olur ve demir emilimini ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler .

Sağlık yararları

Yaban mersini ile ilişkili sağlık yararları, en bol olanı yaban mersininin koyu mavi renginden sorumlu bitki pigmentleri olan antosiyaninler olan benzersiz fitokimyasal çeşitlerine atfedilir . Yaban mersini ile ilgili mevcut araştırmalar, öncelikle potansiyel kanser önleme özellikleri, bunama ile ilgili hastalıklara karşı koruyucu etkileri ve idrar yolu, kalp ve görme sağlığı ile bağlantısı ile antioksidan özelliklerine odaklanmıştır.

Yaban mersini, hücresel yapılara ve DNA‘ya zarar verebilecek serbest radikallerle savaşan tüm meyve ve sebzelerin en yüksek antioksidan kapasitelerinden birine sahiptir.

Advertisement

Yaban mersininde bulunan besin maddelerinin düzenli olarak tüketilmesi, kardiyovasküler hastalık, Alzheimer hastalığı gibi nörolojik durumlar, yüksek kan kolesterolü ve kanser riskini azaltabilir . Ayrıca, obezite ve diyabetle bağlantılı insülin direnciyle savaştıkları da kanıtlanmıştır – yaban mersini diyetiyle beslenen fareler, karaciğer kütlesinde azalma ve karın yağını kaybetme ile sonuçlanmıştır.

Mikro sirkülasyon

Yaban mersini özü , gözlere hizmet eden kılcal damarlara ve sindirim ve akciğer sistemlerinin mukoza zarlarına fayda sağlayan mikro dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Daha sağlıklı kılcal damarlar, vücuttaki dolaşımı iyileştirerek artrit, su tutma, varisli damarlar, morarma ve hemoroitlerden muzdarip olanlara yardımcı olabilir. Kurutulmuş yapraklardan yapılan çay, boğaz ağrısı ve ağız iltihabı veya boğazı kaplayan deri için kullanılabilir.

İdrar yolu

Yüzyıllar boyunca, antik Yunanlılar ve Romalılara kadar uzanan yaban mersini, idrar yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Araştırmalar, yaban mersini suyundaki hippurik asidin, zararlı bakterilerin gelişmesini önleyen ve böbrek taşlarına yol açan kalsiyum oksalatların atılmasına yardımcı olan idrarı asitleştirdiğini göstermiştir.

Yaban Mersini

Yaban Mersini

Sindirim sistemi

Yaban mersinindeki büzücü ve antivomitif özellikler aynı zamanda onları bir dizi sindirim sorunu için mükemmel bir tedavi haline getirir. Büzücü maddeler ishali durdurabilir ve zor sindirime yardımcı olur. Yaban mersininde 30’dan fazla anti-inflamatuar özellik bulunur ve inflamatuar bağırsak hastalığının etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Cilt hastalıkları

Yaraların ve cilt hastalıklarının etkili tedavisi de yaban mersini ile ilişkilidir. Kurutulmuş yaban mersini yapraklarından yapılan gargaralar, ağız ülserlerini azaltmaya yardımcı olabilir ve bitkinin anti-enflamatuar özellikleri de sivilcelerin azalmasına yardımcı olur ve iyileşmeyi kolaylaştırır.

Kalp hastalığı

Araştırmalar, yaban mersini içinde bulunan antosiyaninler açısından yüksek bir diyete sahip kadınların kalp hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Yaban mersininin kalp üzerindeki potansiyel faydaları arasında kan damarlarında artan esneklik, azalan inflamasyon ve azalan trombosit agregasyonu yer alır.

Advertisement

Yaban mersini ve beyin

Yaban mersini de beyin güçlendiricidir. Çalışmalar, yaban mersininin Parkinson ve Alzheimer gibi dejeneratif hastalıkların başlaması veya ilerlemesi ile mücadele etmeye yardımcı olabilecek hafıza kaybı ve artan kan dolaşımına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bulgular, Alzheimer hastalığına genetik yatkınlığın üstesinden gelme olasılığına işaret ettiğinden, yaban mersininin bilişsel işlev üzerindeki faydalarına yönelik yeni araştırmaları teşvik etti.

amerikan yaban mersini

amerikan yaban mersini

Nasıl alınır

Yaban mersini çeşitli şekillerde tüketilebilir: taze, dondurulmuş, kurutulmuş, konsantre toz, çay, meyve suyu ve özü. Yaban mersini tüketmenin en yaygın yolu taze, bütün halindedir.

En iyi meyveler mevsiminde taze yenirken, heyecan verici yeni araştırmalar, yaban mersininin dondurulmasının hassas antosiyanin antioksidanlarına zarar vermediğini ve onları tüm yıl boyunca kullanılabilir bir kaynak haline getirdiğini gösteriyor.

Her türden taze meyve yemek, günlük ve uzun vadeli sağlığımız için çok önemlidir ve yaban mersininin sağlık yararları çok fazladır.


Leave A Reply