Yabancı El (Alien Hand) Sendromu Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

0

Yabancı El (Alien Hand) sendromu nedir, nasıl bir hastalıktır? Yabancı El (Alien Hand) belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi.

Yabancı El (Alien Hand) Sendromu Nedir? Belirtileri

Yabancı el sendromu olarak bilinen bu nadir durum, elinizin kendi başına hareket etmesine neden olabilir.

Kontrol dışı: Yabancı El Sendromu Belirtileri

Yabancı el sendromunda, eliniz ne olup bittiğini ve kontrol edemediğinizin farkında olmadan hareket eder.

Bir şeylere ulaşmak, nesneleri hareket ettirmek istemeden eliniz hareket eder. Diğer elinizi bu hareketi önlemek için kullanmanız gerekebilir. Yabancı el sendromu olan bazı kişiler kendi iradeleri dışında kendilerini tokatlayıp, yumruklayabilirler. Daha az yaygın olmasına rağmen, yabancı uzuv fenomeni denilen benzer bir bozukluk da bacakların kendi kendine hareket etmesine neden olabilir.

Yabancı El Sendromuna Neden Olanlar?

Yabancı el sendromu irade dışı hareketlere rağmen, teknik olarak bir hareket bozukluğu değildir. Bunun yerine, bir tür nörolojik hasarın sonucu olarak ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Yaygın nedenler şunlardır:

  • inme
  • tümörler
  • Çeşitli nörodejeneratif hastalıklar
  • Nadiren de olsa, beyin cerrahisi sonrası (örneğin epilepsiyi tedavi etmek için) veya şiddetli migren baş ağrısında bile yabancı el sendromu geliştirmek mümkündür.

Yabancı El için Tedavi Seçenekleri

Doktorlar bir yüzyılı aşkın bir süredir yabancı el sendromu hakkında bilgi sahibi olsalar da, tedavi edilmesi zor bir durum olmaya devam etmektedir.

Benzodiazepin ilaçları ve botulinum toksini enjeksiyonlarının semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Hasta ve bakıcı eğitimi, koçluk teknikleri, etkilenen elin oyalanması ve bilişsel davranışçı terapi gibi davranışsal stratejiler de yardımcı olabilir.

Bilim kurgu gibi görünebilir, fakat küçük bir hasta grubu için, yabancı el sendromu çok gerçektir. Hiç kimsenin başına gelmemesini dileriz.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply