Yalancılar Ülkesi Kitap Özeti, Konusu, Gianni Rodari

0
Advertisement

Gianni Rodari’nin Yalancılar Ülkesi isimli kitabının konusu nedir? Yalancılar Ülkesi kitap özeti, karakterleri, hakkında bilgi.

Yalancılar Ülkesi

Yalancılar Ülkesi Kitap Özeti

Sıradışı bir sese sahip bir çocuk, kendisini bir korsanın gücü ele geçirdiği ve herkesi yalan söylemeye zorladığı bir ülkede bulur. Büyülü bir sesin yardımıyla çocuk yalanı yok eder ve ülkede hakikat hüküm sürer.

Küçük bir İtalyan köyünde, etrafındaki her şeyi yıkabilen inanılmaz derecede yüksek bir sesle Gelsomino adında bir çocuk doğar. Okul öğretmeni, sesinin kendisine ya büyük mutluluk ya da pek çok sıkıntı getireceğine inanmaktadır. Çocuğa sessiz olmasını tavsiye eder, çünkü sessizlikten kimsenin başı derde girmez. Bazıları onu kötü bir büyücü olarak görüyordur. Ancak, onu iyi bir sihirbaz olarak düşünenler de vardır. Gelsomino ise şarkı söylemeyi öğrenmek istiyordur. Akrabaları ölünce oda şarkıcı olmak için dünyayı dolaşmaya gider.

Yalancılar Ülkesine Varış

Gelsomino, herşeyin tam tersinin doğru olduğu Yalancılar Ülkesine gelir. Kırtasiye dükkanında yiyecek satıyorlar ve markette mürekkep ve defterler satıyorlardır. İnsanlar sabahlara akşam, akşamlara sabah diyorlardır. Gelsomino gördüklerinden şaşkındır. Duvara tebeşirle çizilmiş üç ayaklı bir kedi olan Topalcık ile tanışır. Ondan, Yalancılar Ülkesinin tarihini öğrenir.

Yıllar önce ülkeye korsan Giacomone gelmiştir. Giacomone ülkede gücü ele geçirir ve kimsenin onun hakkındaki gerçeği söylememesi sağlamak için, tüm kelimelerin tersine çevrildiği yeni bir sözlüğün yayınlanmasını emreder. Bu nedenle sabah şimdi akşam olarak adlandırılmaktadır. Doğrusunu söyleyen, insanlar hapse gönderilmiştir. Sadece insanlar değil, hayvanlar bile yalan söylemeye zorlanmıştır. Şimdi köpekler miyavlıyor ve kediler havlıyordur.

Advertisement

Topalcık ve Gelsomino yemek için endişelidir. Kedileri besleyen Mısır Teyze ile tanışırlar. Bu iki metre uzunluğunda, yalanlardan nefret eden çok hoş ve kibar bir kadındır. Yemek bulma karmaşası sırasında Topalcık, Gelsomino kaybeder ve kendisini kraliyet sarayını çevreleyen duvarın yakınında bulur. Tırmanır ve Giacomono’nun yatak odasına ulaşır ve kralın gurur duyduğu altın rengi saçının aslında bir peruk olduğunu görür. Tebeşirle duvarlara kralın peruk taktığını yazar.

Sabah insanlar yazılanları okur ve krala gülmeye başlarlar. Kral öfkelenir ve yazıları yazanın bulunmasını emreder. Mısır Teyze, duvarlara yazı yazanın Topalcık fark eder ve onu eve götürür. Topalcık Mısır teyzenin evinde, onu duvara çizen ressam yeğeni Romoletta ile tanışır.

Romoletta, boyaları ödünç almak ve Topalcığın dördüncü ayağını çizmek için mahallede yaşayan sanatçı Bananito’ya gider. Bu sırada opera binasının müdürü maestro Domisol, Gelsomino’nun sesini duyar ve onu tiyatrosuna davet eder. Maestro Domisol, dünyanın dört bir yanında izleyicilerin çürük yumurta attığı dünyanın en kötü tenorünün konser vermeyeceği, seyirciden gelmemesinin istendiği konseri belirten posterleri şehrin her yerine asıyordur. Konserde Kral Giacomon da vardır. Gelsomino’nun sesi kralın peruğunu havaya uçurur. Sonraki şarkıda ise tiyatro yıkılır. Korkan Gelsomino kaçmak için koşar ve maestro Domisol, kayıpları için tazminat talep ederek peşinden koşar.

Yalancılar Ülkesinin Çöküşü

Kaçan Gelsomino, Topalcıkla ile tanıştığı Bananito atölyesine girer. Gelsomino, sanatçıya gerçeği çizmesini önerir. Canlı hayvanlar düzeltilmiş resimlerden atlar. Şimdi Bananito’nun çizdiği her şey canlanıyordur. Sanatçı, Topalcığın dördüncü ayağını çizer.

Bananito sokakta resim yapar ve gerçek çizimleri hayat buluyordur Bunun için hapse gönderilir. Çizimlerini gören hapishane başkanı, sanatçıyı Giacomon’a götürür. Kral, benzeri görülmemiş bir hayvanat bahçesini çizmesini emreder ve onu Gıda Bakanı olarak atar. Bananito’nun insanlar için yiyecek çizmesi gerekir ve ardından sanatçıya silah çizmesi emredilir. Bananito kesinlikle reddeder ve Giacomon onu bir tımarhaneye gönderir.

Topalcık oraya gider ve sanatçıyı bulur. Bananito, bir yavru kedinin bacaklarının yardımıyla kaçmak için gereken her şeyi çizer ve kaçar. Gelsomino tımarhaneye gelir ve şarkı söylemeye başlar. Sesinden bina çöker, mahkumlar dağılır ve insanlar yalanlardan kurtulmak için acele ediyordur. Şimdi Gelsomino kraliyet sarayının yakınında şarkı söyler. Giacomon kaçar.

Advertisement

Yalancılar ülkesi yok edilir, geriye sadece Giacomon’un yaptıklarını anlatan, insanlara geçmişi hatırlatmak ve yalanlara dönmemek için bir sütun ayakta kalır.

Bananito sarayı restore eder, Mısır Teyze Evsiz Kedileri Koruma Enstitüsü müdürü olur. Romoletta okulda öğretmen olur ve Gelsomino bir şekilde müziğe başlar.


Leave A Reply