Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış Kompozisyon

4
Advertisement

Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış atasözü ile ilgili kompozisyon örneği. Yalan ile ilgili yazı, atasözünün anafikri.

Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış

Anafikir : Yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren insan doğruyu söylese de kendisine inanılmaz.

Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış

Yalancılık çok kötü bir huydur; ergeç ortaya çıkar ve yapanı güç durumda bırakır. Boşuna söylememişler; «Yalancının mumu yatsıya kadar yanar» diye.

Bazı insanlar kötü bir huy olduğunu bildikleri halde yalan söylemekten zevk duyarlar. Öyle ki, yalan söylemek onlar için yemek – içmek gibi alışılagelmiş tabii bir şeydir. Bu insanların çevrede bir tek adları vardır: «Yalancı»! Onlar bol keseden yalan söyleye dursunlar, çevredekilerin kıs kıs güldüklerinin farkında değillerdir. Garip bir aldanış ve vurdumduymazlık içinde huylarına devam ederler. Pek tabir, inanmış gibi görünen çevre aslında hiç bir söze inanmaz. Eh, nihayet yalancı da bir insandır. Onun da telâş içinde doğruyu söyleyebilecek kritik anları vardır. Ancak bu durumda onun yalancı olduğunu bilen kimse inanmayacaktır. Evinin yandığını dahi söylese kimseyi inandıramaz.

Advertisement

İnsanın adı bir kere yalancıya çıkmaya görsün, hiç bir sözüne inanılmaz. Ne kendisine ne de sözüne değer verilir. Bu hal, yalancıya giderilmesi imkânsız zararlar verebilir. Kendimizi böyle durumlara düşürmek istemiyorsak, hiç bir şekilde yalan söylemeye alışmamalıyız.

YALANCININ EVİ YANMIŞ KİMSE İNANMAMIŞ ATASÖZÜNÜN ANLAMI


4 yorum

Leave A Reply