Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Ne Demektir? Kompozisyonu, Atasözünün Anlamı ve Hikayesi

6

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar ne demektir? Atasözünün anlamı ile atasözü hakkında yazılmış kompozisyon, hikayesi ve örnek cümleler.

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar

Anlamı

Yalancıların yalanlan çok geçmeden ortaya çıkar. “Söylenen söz yalansa durum çok geçmeden anlaşılır” anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Yalancı, söylediği sözlerle gerçekleri saklayarak başkalarını aldatmaya çalışandır. Yalanın da karşıtı, gerçektir. Gerçeği uzun bir süre saklamaya kimsenin gücü yetmez. Çünkü insan gerçekler içinde yaşamak istediği için, saklanan gerçekleri er geç ortaya çıkarmak için çalışır, çabalar. Sonunda gerçeği bulur ve gerçeği, yalanlarıyla saklamaya kalkanları ortaya koyar. Tıpkı atasözümüzde olduğu gibi. Yalancının mumu, yalan olan bir mumdur. Gerçek mumun görevini yapmaz. Yani karanlıkları aydınlatmaz. Yalancının yalan mumu da kendisine ihtiyaç duyulacağı yatsı zamanı kendisinden beklenen görevi yapmayınca, gerçek olmadığı anlaşılır.

Atasözünün Hikayesi

İstanbul’daki Fatih’in yaptırdığı külliyenin medrese kısmında öğrenim gören öğrenciler yatılı olarak üç-beş kişilik odalarda birlikte kalırlarmış. Yemekler ortak pişirilir, geceler ders çalışmak için kullanılan mum gibi giderler ortak bir bütçeden karşılanırmış. Gündelik işler de sır; ile yapılırmış. Ancak bu öğrencilerden birisi çok uyanık imiş. He gece şamdanın dibinde kalan kırını mumları toplayıp, eritir ve onlardan uyduruktan bir mum yapıp sırası geldiğinde bu mumu kullanarak mum için ayrılan parayı cebin atarmış. Ama bunun yaptığı mum, uzun müddet odayı aydınlatmaz ve erkenden sönermiş.

İşin aslını anlayan arkadaşları, bir gece yatsı namazından sonra karanlıkta kalınca arkadaşlarını sıkıştırmışlar:

  • “Biz sana o kadar para verdik, niye mum almadın?” Bizim açıkgöz:
  • “Aldım işte, ne yapayım mumlar çok küçülmüş, ancak bu kadar yanıyor” dediyse de içlerinden birisi:
  • “Tabii o kadar yanar. Çünkü senin gibi hilekâr, yalancının mumu ancak yatsıya kadar yanar.” demiş.

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Hakkında Yazılmış Kompozisyon

Yalancı insanların çoğu, yalan söylemenin sonuçlarını düşünmeden hareket ederler. Ancak, yalanların bir süre sonra ortaya çıkacağı gerçeği, onları asla kaçınılmaz bir sona götürür. “Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar” deyimi, bu gerçeği en iyi şekilde ifade eder.

Yalan söylemek, bir kişinin itibarını zedeleyebilir, güvenilirliğini kaybettirebilir ve sosyal ilişkilerini bozabilir. İnsanlar arasında güven duygusunun kaybedilmesi, yalan söyleyen kişinin, en önemli özelliklerinden biri olan güvenilirliğini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle, yalan söylemek, insanlar arasındaki ilişkileri ve bağları zayıflatır.

Ayrıca, yalan söylemek, kişinin kendi vicdanını da yaralar. Yalan söyleyen kişi, kendisiyle yüzleşmekten kaçar ve zamanla kendi inandığı yalanların içinde kaybolur. Bu da, kişinin kendine olan saygısını kaybetmesine neden olur.

Sonuç olarak, “Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar” deyimi, yalan söylemenin sonuçlarını ifade etmek için kullanılan önemli bir deyimdir. Yalan söylemenin sadece kısa süreli bir faydası olduğunu, ancak uzun vadede kişinin önüne büyük engeller ve zorluklar çıkaracağı aşikardır. Bu sebeple her zaman açık iletişim ve yalansız hayat insanı en çok mutlu eden ve başarı getirendir.

Örnek Cümleler

  • Gerçeği söylemen gerekiyor çünkü yalancının mumu yatsıya kadar yanar ve gerçekler mutlaka açığa çıkar.
  • Kemal’in söylediği tüm yalanlar ortaya çıktı, nitekim yalancının mumu yatsıya kadar yanar.
  • Yalan söylemekten her zaman çok korkmuşumdur çünkü yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

6 yorum

Leave A Reply