Theophile Gautier Hayatı (Kısaca)

0
Advertisement

Ünlü Fransız yazar Theophile Gautier hayatı ve eserleri ile ilgili kısa ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız

Theophile Gautier

Theophile Gautier

Theophile Gautier (1811-1872), tanınmış bir Fransız yazarıdır. Fransa’da Tarbes kasabasında doğdu. İlk öğrenimini orada yaptıktan sonra öğrenimine Paris’te devam etti. XVI. yüzyılın romantik edebiyatı Gautier üzerinde çok derin bir etki yaratmıştı. Kendisi gibi romantik devir hayranı yazar ve ressam birkaç arkadaşını bir araya toplayıp Romantikler Birliği’ni kurdu.

Gautier’nin ilk önemli şiiri «Albatros» 1830’da yayınlandı. Pek şatafatlı, ağdalı kelimelerle süslü olan bu şiir beğenildiyse de Gautier şair olarak şöhret kazanamadı. Daima değişiklikten hoşlanan, durgunluğu sevmeyen garip bir insandı. Edebiyatın her kolundaki kabiliyetini denemek istiyordu. Tiyatro için eserler yazdıysa da bunlar pek başarılı birer eser sayılamazdı. Kısa bir süre ünlü yazar Balzac’ın sekreterliğini yaptı, bu arada yazı tekniği hakkında ondan pek çok bilgi edindi, kendisi de roman yazmaya başladı. Gautier’nin önem kazanan ilk romanı «Mademoiselle de Maupin»dir. 1835’te yayınlanan bu eser en serbest fikirli Fransızları bile şaşkına çevirecek şekilde yazılmıştı. Gautier bu romanından sonra sadece hikaye ve roman yazmakla yetindi. Bir zaman sonra bundan da bıktı. Eleştirmeci olmak istiyordu.

Gautier’nin bu alandaki eserleri romanlarını, şiirlerini gölgede bırakacak kadar kuvvetliydi. Baudelaire ve Lamartine üzerine yazdığı denemeleri, «Romantizmin Tarihi» adındaki eseri, Theophile Gautier’nin en güzel eserleri sayılır.

Gautier bol bol seyahate de çıkıyordu. Yolculuk hatıralarını da birkaç kitap halinde sonradan yayınladı.

Advertisement

Leave A Reply