Yanlışlıklar Komedyası Oyunu Konusu, Kitap Özeti, William Shakespeare

0
Advertisement

William Shakespeare’in Yanlışlıklar Komedyası isimli kitabının, oyununun özeti, konusu, karakterleri, Yanlışlıklar Komedyası hakkında bilgi.

Yanlışlıklar Komedyası

Yanlışlıklar Komedyası

William Shakespeare’in beş perdelik Yanlışlıklar Komedyası (The Comedy of Errors) adlı oyunu, birbirini tanımayan ikiz kardeşlerin aynı kasabada ortaya çıkmasıyla yaratılan komik kafa karışıklıklarını merkeze alır. Olay örgüsünün kıvrımları gerilim, sürpriz, beklenti ve neşe sağlar ve Shakespeare’in olay örgüsündeki ustalığını ortaya çıkarır. Komedi, Plautus’un Menaechmi oyununa, Plautus’un Amphitruo’sundan ek malzeme ve Tyre’lı Apollonius’un hikayesine dayanmaktadır. Shakespeare’in en eski eserlerinden biri olan Yanlışlıklar Komedyası 1589-94’te yazılmıştır. İlk olarak 1623’te Shakespeare’in oyunlarının First Folio baskısında yayınlandı.

Oyunun Özeti

En eski oyunlarından biri olmasına rağmen, Yanlışlıklar Komedyası, Shakespeare’in çizgi roman tiyatrosu ustalığını sergiliyor; bebekken ayrıldıktan sonra tekrar birleşen iki tek yumurta ikizinin gülünç hikayesidir. Oyun, Egeon adında yaşlanan bir tüccarın Efes şehrine girdiği için tutuklanmasıyla başlar, çünkü şehir Egeon’un memleketi Syracuse ile açık bir çatışma içindedir. Egeon 1000 marklık cezayı karşılayamadığı için Efes Dükü Solinus tarafından ölüme mahkum edilir. Egeon daha sonra Solinus’a onu düşman şehre getiren trajik hikayeyi anlatır. Kendisi ve eşi Emilia’nın tek yumurta ikizi oğulları olduğunu açıklıyor. Her ikisine de Antipholus adını verdiler ve kendilerine hizmet etmeleri için her ikisi de Dromio adında iki özdeş köle çocuğu satın aldılar. Ancak, henüz bebekken, bir gemi kazası aileyi ayırdı. Egeon bir oğlu ve bir hizmetçisi ile kurtarıldı ve sadece diğer oğlu ve hizmetçinin Emilia ile birlikte hayatta kalmasını umabilirdi. Antipholus on sekiz yaşına geldiğinde kayıp ikizini aramaya koyuldu ve geri dönmeyince Egeon ikisini de aramaya başladı. Yıllarca süren arayışların ardından kendisini yakalandığı Efes’te buldu. Egeon’un hikayesinden etkilenen Solinus, cezası olan parayı bulması için ona bir gün verir.

Şans eseri Siraküzalı Antipholus aynı gün Efes’e gelir ve kölesi Dromio’dan 1.000 marklık kesesini bir handa bırakmasını ister. Syracuse’lu Dromio ayrılır, ancak hemen Efes’li Dromio girer ve Efes’li Antipholus ile konuştuğunu düşünerek, Syracuse’lu Antipholus’tan karısının onu beklediği akşam yemeğine eve gelmesini ister. Antipholus, Dromio’nun Syracuse’dan hizmetçisi olduğunu varsayar ve onu yaramaz olduğu için döver. Efesli Dromio ondan kaçar ve Antipholus hizmetçisinin ondan 1000 mark çaldığını düşünür. Efesli Dromio eve döndüğünde, Efesli Antipholus’un karısı Adriana’ya Antipholus’un kendisini dövdüğünü ve onunla evlenmeyi reddettiğini bildirir. Adriana, bunun kocasının sadakatsiz olduğu anlamına geldiğine inanarak üzülür. Başka bir yerde, Syracuse’lu Dromio, onu evlilik hakkında şaka yapmakla suçlayan Syracuse’lu Antipholus’a geri döner. Kafası karışan Dromio bunu reddeder ve Antipholus onu döver. Ancak Adrianna, kız kardeşi Luciana ile birlikte girer ve Antipholus’u affettiğini ve sadece onunla yemeğe dönmesini istediğini açıklar. Kafaları karışmış ve korkmuş olsalar da, Syracuse’lu Antipholus ve Syracuse’lu Dromio, Adriana’ya evine kadar eşlik etmeye karar verir.

Yanlışlıklar Komedyası

Advertisement
Karışıklıklar

Efesli Antipholus ve arkadaşları evine vardıklarında, Syracuse’lu Dromio onları içeri almayı reddeder. Efesli Antipholus öfkelenir ve karısına inat bir fahişeyle yemeğe çıkar. Dışarıdaki olaylardan habersiz olan Luciana, Siraküzalı Antipholus’a Adriana’ya karşı daha nazik olmasını söyler. Ancak Antipholus, Adriana’yı umursamadığını, ancak Luciana’nın kendisine derinden ilgi duyduğunu söyler. Gurur duymasına rağmen, Luciana karşılaşmanın ahlaksız olduğuna ve hızla ayrıldığına inanır. Syracuse’lu Dromio daha sonra geri döner ve kadınlarla sorunları olduğunu söyler, görünüşe göre çekici olmayan, yağlı bir mutfak hizmetçisi olan Nell ile evli olduğunu yeni öğrenmiştir. Büyücülüğün iş başında olabileceğinden endişelenen Syracuse’dan iki adam, ilk gemiyi Efes’ten uzaklaştırmaya karar verir. Dromio seyahatlerini ayarlamak için ayrıldıktan sonra Angelo adında bir kuyumcu gelir ve Syracuse’lu Antipholus’un aslında Efes’li Antipholus olduğuna inanarak, Antipholus’un sipariş ettiği altın zinciri getirdiğini ve ödemeyi geri alacağına söz verdiğini söyler. Daha sonra Efesli Antipholus, Efesli Dromio’yu karısını geri çevirdiği için kırbaçlamak için bir ip almaya gönderir. Kuyumcu Angelo daha sonra Antipholus’tan altın zincir için ödeme ister, ancak Efesli Antipholus elbette zinciri almamıştır ve Angelo’ya bunu söyler. Tartışırlar ve Antipholus ödemeyi reddettiği için tutuklanır. Daha sonra Syracuse’lu Dromio gelir ve Antipholus’a bir gemide geçiş rezervasyonu yaptırdığını söyler ve yanlışlıkla Antipholus’un borçlarını ödemeden kaçmayı planladığını gösterir. O götürülürken, Efesli Antipholus, Syracuse’lu Dromio’ya Adriana’ya gitmesini ve kefaletini güvence altına almak için para almasını söyler, o da yapar. Ancak, Siraküzalı Dromio parayı yanlışlıkla Siraküzalı Antipholus’a verir ve bu da giderek kafası karışır. Efes’in fahişesi Antipholus daha sonra gelir ve Antipholus’un kendisine söz verdiği iddia edilen bir altın zincir borçlu olduğunu iddia eder. Antipholus ve Dromio ondan kaçtığında, Adriana’ya kocasının deli olduğunu söylemeye karar verir.

Efesli Dromio, istediği kırbaç ipiyle Efesli Antipholus’a geri döner, ancak kefalet parası istendiğini reddeder. Öfkelenen Antipholus onu kırbaçlar. Adriana ve Luciana, fahişe ve Antipholus’u kovmaya çalışan Doktor Pinch adında bir okul müdürü ile birlikte içeri girerler. Girişim başarısız olur, ancak Adriana kocasının borçlarını temizlemeye söz verdiğinde, Antipholus ve Efesli Dromio bağlanır ve evine götürülür. Bununla birlikte, hemen hemen, Antipholus ve Syracuse’lu Dromio kılıçlarla içeri girer ve herkes, Antipholus ve Efesli Dromio’nun kaçtığını ve intikam için geri döndüğünü düşünerek kaçar. Daha sonra, Antipholus ve Syracuse’lu Dromio bir manastıra sığınırlar ve başrahip tarafından sığınak sunulur. Egeon’u idam etmek için giderken, Efes Dükü girer ve Adriana, Başrahibe’yi Antipholus’u almasına izin vermesi için ona yalvarır. Ancak, bir haberci kaçtığını bildirdikten sonra, Efesli Antipholus’un kendisi içeri girer ve Dük’ten yardım ister. Egeon onu görür ve Syracuse’lu Antipholus olduğuna inanır, onu kurtarmaya gelir, ancak Antipholus Egeon’u daha önce hiç görmediğini söyler. Sonunda Başrahibe, Antipholus ve Syracuse’lu Dromio ile birlikte içeri girer ve olaylar netleşir. Her iki ikiz çifti yeniden bir araya gelir, Başrahibe onun aslında Emilia olduğunu ortaya çıkarır ve Dük Egeon’u affeder. Oyun, tüm karakterlerin manastırda bir kutlama ziyafeti için ayrılmasıyla sona erer.


Leave A Reply