Yar Nedir? Coğrafya

0
Advertisement

Coğrafyada yar ne demektir? Yar nedir, özellikleri nelerdir? Yarlarda yaşayan canlılar, kuşlar, yarlar hakkında kısa bilgi.

Uçurum

YAR

Yarlar hem iç kesimlerde hem de kıyı şeritlerinde bulunan dik, kayalık ve eğimli yerlerdir. Deniz, hızlı akan nehirler veya eski buzullar kayanın tabanını yardığında oluşur. Sonra yukarıda kalan kaya da düşer ve geriye sadece kayadan bir duvar kalır.

Kaya yumuşaksa yar devamlı ufalanır ve üzerinde bir şey yaşayamaz. Ama kaya sert ve dayanıklıysa bitkiler kaya çatlaklarında köklenerek büyümeye başlayabilir. Sadece belirli tür bitkiler deniz yarlarında maruz kaldıkları tuz püskürtmesiyle baş edebilir. Sıradan yar bitkilerine deliotu (deniz pembesi), deniz karanfili ve deniz rezenesi dâhildir. Yar yüzünün rutubetli ve gölgeli olup olmamasına bağlı olarak iç kesimdeki yarlarda farklı bitkiler yetişir.

Kuş yaşamı

Deniz yarlarında, kaya katmanları ve havanın etkileri bazen deniz kuşlarının kıyıya yuva yapmaya geldiği düz pervazlar oluşturur. Bir yar kuşlara yumurtlamak için, sıçan ve tilki gibi yumurta yiyen avcılardan uzak, güvenli bir yer sunar. Martılar gibi uçan avcılar, deniz yarlarının kenarında dikkatsiz kuşları veya yumurtaları çalmayı bekleyebilir.

Deniz yarlarında yuvalayan kuşların sayısı çok fazla olabilir. Ustura gagalı alklar, bazı martılar ve sümsük kuşları yar yüzünde yuva yaparlar. Karabataklar pervazları doldurarak yuva yapmak yerine yumurtalarını ayaklarında tutarlar. Kutup martısı çimenlik yar tepelerindeki oyuklarda yuva yapar. Bir yar tepesinde güvenli bir şekilde uzanmak ve aşağıdaki deniz kuşlarını seyretmek heyecan vericidir.

Advertisement

Leave A Reply